Dahua Doğayı Korumak için Karbon Ayak İzini Küçültüyor

Share

Şirket, uyguladığı akıllı tasarruf önlemleri, ürün tasarımında yaptığı değişiklikler ve tedarik zincirindeki seçimleriyle doğada bıraktığı karbon ayak izini sıfırlama yolunda adımlar atıyor

 

Dünyanın önde gelen video merkezli IoT çözümleri sağlayıcılarından Dahua Technology, bu kez doğayı korumak için çalışıyor. Şirket bu amaçla faaliyetlerinin neden olduğu karbon salınımını azaltmak için bir dizi önlem alıyor.

 

  1. Temiz Enerji için Enerji Üretim Yöntemleri Değişiyor

Dahua’nın karbon nötr duruma gelmek için başvurduğu tedbirlerden ilki, enerji üretimini mümkün olduğunca yenilenebilir kaynaklardan sağlamak. Bu amaçla Dahua Smart Industrial Park binasının çatısını 70,000 m² toplam büyüklükte güneş panelleriyle kaplayan şirket, buradan yıllık 1,5 milyon kWh elektrik enerjisi elde ediyor. Bu sayede kömür gibi fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye duyduğu ihtiyacı asgari düzeye indiriyor.

 

Güneş enerjisinin sağladığı faydaları ürünleriyle birleştiren şirket, kullanıcılara Şebekeden Bağımsız Güvenlik Çözümleri sunabiliyor. Yüksek verimliliğe sahip güneş panelleri, 4G antenler ve geniş kapasiteli lityum pillerden oluşan bu sistem, elektrik ve internet şebekesinin mevcut olmadığı ücra bölgelerde bile akıllı güvenlik sistemlerinden faydalanma şansı sağlıyor.

 

  1. Karbon Emisyonları Düşürülüyor

Düşük karbonlu süreçler oluşturmak için daima yeni yollar arayan Dahua, tesislerinde sürdürülebilir bir ortam oluşturmak amacıyla fabrikalarını çevreleyen alanların ağaçlandırılmasına büyük önem veriyor. Üretim faaliyetlerinden doğan atık gaz ve yağ dumanları arıtma cihazlarından geçirilerek bertaraf ediliyor ve bu sayede emisyon oranlarında 90’a varan bir düşüş elde ediliyor. İlgili kuruluşlar tarafından yerinde yapılan denetimler de Dahua’nın tüm standartlara uyduğunu onaylıyor.

 

Bunun yanında, Dahua ofisinde kurulu akıllı sistemler, havalandırma ve aydınlatmayı kontrol ederek 25’i aşan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Toplantı odasında Dahua DeepHub Akıllı İnteraktif Tahta’yı kullanan şirket böylelikle, kâğıt sarfiyatını da azaltıyor. 

 

  1. Enerji Tasarrufu Sağlayan Ürün Tasarımları

Dahua’nın çevreci önlemlerinin bir ayağını da ürünler ve üretim yöntemleri oluşturuyor. Çevre üzerindeki etkisini minimum seviyeye çekmeyi hedefleyen şirket bu amaçla az malzeme kullanılan hafif ürün tasarımları oluşturuyor. Tasarımlarını geliştirerek daha az elektronik bileşen kullanan şirket ürünlerinin enerji verimliliğini de artırmak için çalışıyor. Dahua bu amaçla, LED ekranlarının tasarımını değiştirerek yeni bir anakart ve alüminyum gövde kullanmaya başladı. Bu sayede ürünün enerji tüketimini 20W azaltan firma, yıllık 320KW enerji tasarrufu sağlıyor. Enerji verimliliğini NVR, IVSS ve EVS gibi diğer ürün gruplarında da yükselten firmanın 9000 bini aşkın ürünü Çin Enerji Koruma Sertifikası almayı başardı.

 

Tüm bunlara ek olarak, şirketin ARGE bölümü tarafından geliştirilen patentli ePoE (Enhanced Power Over Ethernet) teknolojisi, geleneksel Cat5 ağ kablosu ile 800 metreye kadar güç ile video, ses ve kontrol komutları iletilmesini sağlıyor. Bu da güvenlik sistemi kurulurken daha switch gibi cihazlardan ve kablolardan tasarruf etmeyi mümkün kılıyor.

 

  1. Düşük Karbonlu Tedarik Zincirleri

Dahua karbon ayak izini küçültmek için ürünün tasarımından geri dönüşümü ve tekrar kullanımına dek tüm yaşam döngüsünü dikkatle planlıyor. Enerji tasarrufu ve ürün optimizasyonu için hammadde kullanımını azaltmaktan şirket içinde geri dönüşümü teşvik etmeye pek çok önlem alıyor.

 

Şirket, elektronik atık miktarını asgari düzeyde tutmak için kalite sorunları yaşayan veya ömrünü tamamlamış ürünleri geri dönüştürmek amacıyla özel bir plan uyguluyor. Geri dönüşüm sürecini bir standarda oturtmak için malzeme kabulü, malzeme iadesi, atık değerlendirmesi ve hurda yönetimi gibi aşamalarla ilgili tüm adımlar belgelendirildi.

 

Ayrıca, ürünlerin paketleri de EU94/62/EC Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Direktifi ile uyumlu biçimde üretiliyor. Tüm karton malzemeler Çin GB/T 39084-2020 standardı çerçevesinde doğa dostu yollarla temin ediliyor ve üretiliyor. Tüm Dahua tedarikçileri de ilgili standartlara uyumlu biçimde çalıştıklarına emin olmak için düzenli olarak denetimden geçiyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir