Dijital Pazarlamada Başarılı Olmanın 3 Yolu

Share

TÜRKİYE’DE E-TİCARETİN TOPLAM TİCARETTEKİ PAYI

Dijital platformların kullanımının artmasıyla beraber sürekli yükselen bir grafik çizen e-ticaret sektörü, koronavirüs pandemisi ile tüm dünyada beklenilmeyen bir noktaya ulaştı. Pazarlama, dijital pazarlama ve e-ticaret gibi alanların metriklerini okuyarak, analitiğini iyi anlayarak ve bu verileri doğru kullanarak şirketlerin büyük başarı yakalayabileceğini söyleyen uluslararası eğitim platformu Laba Türkiye eğitmenlerinden CarrefourSA Head of E-Commerce görevindeki Ali Can Ertem, dijital pazarlama analitiğinde başarılı olmanın 3 yolunu sıralıyor.

 

Dijitalleşme ve pandemi süreciyle birlikte önemli bir iş alanı halini alan dijital pazarlama, kariyerine bu alanda yön vermek isteyen kişilerin ilgisini çekiyor. E- ticaretin; metrikleri okumayı bilen, analitiğini iyi anlayan ve bu verileri doğru kullanan kişilerin ilerleyebileceği bir alan olarak karşımıza çıktığını söyleyen Laba Türkiye eğitmenlerinden CarrefourSA Head of E-Commerce görevindeki Ali Can Ertem, dijital pazarlamada başarılı olmanın 3 yolunu paylaşıyor.

 

E-Ticaretin Türkiye Toplam Ticareti İçerisindeki Payı 15,7

 

Pazarlama analitiğini bir kavramdan çok süreç olarak tanımlayan Ertem, kurumların günümüze uyum sağlayan online dünyasında dijital pazarlama nasıl daha karlı bir şekilde yönetilir, dijital pazarlama kanalları nasıl optimize edilir gibi alanlara odaklanması gerektiğinin altını çiziyor. “Pazarlama analitiği, müşteri görüş ve eğilimlerini bizlere gösteriyor.” diyen Laba Türkiye eğitmeni Ali Can Ertem, e-ticaret sektörünün Türkiye ve dünyada çok hızlı büyüyen alanlardan biri olduğunu belirtiyor. Pandemi ile e-ticaret sektöründeki büyümenin oldukça hızlandığını söyleyen Erten, “2019 yılında 68.000 işletme e-ticaret ile uğraşırken 2020'de bu rakam 256.000 olarak karşımıza çıkıyor. Buna paralel olarak sipariş adetleri de 68 oranında artış gösterdi. Toplama baktığınız zaman e-ticaretin Türkiye ticareti içerisindeki payı 15,7 olarak görülüyor. Bu tablo e-ticaretin hem Türkiye'de hem de dünyada ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterirken, önümüzdeki yıllarda da bu sektörün hızla büyüyecek.  Burada önemli nokta, karlı ve verimli e-ticaret yapıları kurabilmek ve sürdürülebilir modellerle büyümek olacak.” ifadelerinde bulunuyor. Ertem, dijital pazarlama analitiğinde başarılı olmanın 3 yolunu sıralıyor.

 

1. Dijital pazarlamada fark yaratılmalı. Dijital pazarlama, her geçen yıl daha farklı metrik ve açılımlarla büyüyor. Bu büyüme çok daha hızlı bir şekilde devam ediyor. Markalar hem dijital pazarlama hem de pazarlama analitiği ile tanıştıklarında farklı olmak önemli bir ihtiyaç oluyor. Dijital dünya içerisinde gerçekleşecek olan gelişmelere ayak uyduran, metrikleri takip eden ve özgün olan markalar ise rakipleri arasından sıyrılarak fark yaratanlar arasında yerlerini alıyor. Artık markalar müşterilerinin dijital dünyadaki hareketlerine göre sürekli onlarla etkileşim halinde olarak kendilerini görünür kılmak istiyor. Kullanıcıları rahatsız etmeden en akılcı ve hedefli analitik pazarlama yapılarına sahip markalar ise uzun ömürlü oluyor.

 

2. Şirketlerin dijital pazarlama için alternatif planları olmalı. Her türlü dijital hizmet için bir sağlayıcı bulmak özellikle son dönemde oldukça kolaylaştı. Buna bağlı olarak alternatif planlar ve yapılar oluşturmak markalar için öncelikli bir hal almaya başlıyor. Bu durumun en büyük sebebi Google’nin sunduğu platform ve hizmetlerle kullanıcılarını memnun etmesi. Google sağladığı memnuniyet ile kullanıcıların devamlılığını sağlıyor. Birçok dijital ürünü ya ücretsiz ya da çok düşük maliyetlerle sunan Google için kullanılan ürünlerin teknik destek ve devamlılığı taahhüdünün de olduğunu belirten Ali Can Ertem, piyasada tercih edilmeleri için önemli etkenlerin varlığını ve markaların hizmet sağlayıcılar sayesinde alternatif planlar oluşturmaları gerektiğini belirtiyor.

 

3. Uygulamaya dayalı dijital pazarlama analitiği eğitimi alınmalı. Pazarlama uzmanları, analistler, dijital pazarlama ve web analitiği uzmanları, girişimciler ve işletme sahipleri için dijital pazarlama analitiği eğitiminin alınması oldukça önemli. Uygulama temelli bir eğitim olarak alınması gereken dijital pazarlama analitiği eğitimlerinde veriye dayalı pazarlama, pazar ve rakip analizi ve offline reklam kampanyası gibi konuların katılımcılara aktarılması gerektiğini belirten Ertem, bu eğitim sayesinde hem çalışanlar hem de kuruluşların başarısının artacağının altını çiziyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir