Share

Dilovası’na Hayat Katan Yatırımlar: 9,6 Milyon Lira ve 22,2 Km Altyapı Yapıldı

Kocaeli genelinde altyapı yatırımları gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, Dilovası ilçesinin altyapı problemlerini gidermek için 2021 yılında 9,6 milyon lira harcama yaparak toplam 22,2 km uzunluğunda içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısı ile üstyapı çalışmaları gerçekleştirdi.

9 MAHALLEDE ÇALIŞMA
Altyapıda sıfır problem, küresel ısınmanın etkilerine karşı içme suyunda kayıp kaçakların azaltılması, bol ve düzenli suyun depolanması, ani yağışlara karşı yağmursuyu hatları yapılması ve derelerin düzenli akışı için ıslah çalışmaları yapılıyor. 2021-2022 yılı yatırım programı kapsamında İl genelinde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Organize sanayinin yoğun olduğu Dilovası ilçesinin altyapı eksikliklerinin giderilmesi için 2021 yılında başlanılan çalışmalar sürüyor. İlçeye bağlı Mimar Sinan, Turgut Özal, Orhangazi, Tavşancıl, Cumhuriyet, Çerkeşli, Diliskelesi, Köseler ve Kayapınar’ da olmak üzere 9 mahallede altyapı yenileme ve yeni hat çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalarda 2 bin 743 metre içme suyu hattı, 5 bin 789 metre kanalizasyon hattı inşa edilerek işletmeye alındı.

2,5 KM YAĞMURSUYU HATTI
Dilovası ilçesinin topoğrafik yapısı ve D100 karayolundan dolayı ani yağışlara karşı ilçenin birçok bölgesinde yağmursuyu hatları yapıldı. Yapılan çalışmalarda çeşitli çaplarda betonarme borular kullanılarak toplam 2 bin 558 metre yağmursuyu hattı ile yatay sondaj ile 2 ayrı noktada D100 karayolu altından yağmursuyu geçişi yapılarak su birikintilerinin önüne geçildi.

ÜSTYAPI YAPILDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Dilovası Belediyesi ile yaptığı protokol gereği altyapı çalışmaları yapılan bölgelerde üstyapı çalışmaları kapsamında parke ve bordür çalışmaları da gerçekleştirdi. 2021 yılında altyapı çalışması yapılan cadde ve sokaklarda kazı alanlarının çökme sürecinin ardından toplam 4 bin 64 metrekare parke ve bordür çalışması yaptı.

9,6 MİLYON LİRA HARCAMA
Dilovası ilçesinin altyapı problemlerinin giderilmesi için yapılan altyapı yenileme ve yeni hat ile üstyapı çalışmalarında toplam 9 milyon 637 bin 269 lira harcama yapıldı. 2022 yılında ilçeye bağlı Tepecik, Tavşancıl ve Mimar Sinan mahallesinde altyapı çalışmaları gerçekleştirilecek. Devam eden çalışmalar kapsamında 7,4 km uzunluğunda içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hattı ile dere ıslahı, 3 adet atıksu terfi merkezi ve 1 adet su deposu yapımı planlandı. İSU Genel Müdürlüğü, 2022 yılında ilçe genelinde yapılacak yatırımlar için yaklaşık 12 milyon lira harcama planladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı