DSP’li Benli’den Seçim Barajı çıkışı

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, seçim barajı ile ilgili tartışmalara yönelik açıklamada bulundu.
DSP'li Benli 2017 yılındaki referanduma atıf yaparak Anayasa değişiklikleriyle, parlamenter sistemin terk edilip Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen sisteme geçildiğini hatırlatarak şunları söyledi:
"YÖNETİMDE İSTİKRAR OLSUN DİYE SİSTEM DEĞİŞTİRİLMİŞTİR”
"Buna göre, Cumhurbaşkanı ve parlamento üyeleri ayrı ayrı seçilmekte ve Cumhurbaşkanı’nın parlamentodan ayrıca güvenoyu almasına gerek bulunmamaktadır. Bakanlar da bizzat Cumhurbaşkanı kararıyla Parlamento dışından atanmaktadır. Başka bir deyişle, bakanların oluşturulmasında bir nispi temsil sistemi benimsenmemiş, yüzde 50’den fazla 1 oy alarak seçilen Cumhurbaşkanı, bakanları dilediği gibi atamakla yetkili kılınmıştır. Yeni sistemin diğer yanları bir yana, bu sisteme dair yapılabilecek yegane tespitlerden birisi, sistemin yönetimde istikrarı Cumhurbaşkanı’nın şahsında mutlak biçimde sağlanacağı iddasının olmasıdır. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ nde, parlamentonun öncelikli bir istikrar sağlayıcı görevi olmadığından, milletvekilliği seçimlerinde yönetimde istikrarın değil, temsilde adaletin sağlanması şarttır."
"BELİRLENEN BARAJ KAÇ MİLYON İNSANIN TEMSİLDEN YOKSUN BIRAKILACAĞININ KARARIDIR"
"Yürütmenin tamamen Türkiye Büyük Millet Meclisi dışına alındığı göz önünde bulundurulduğunda, TBMM’nin, yönetimde istikrar ilkesine dair kayda değer bir misyonunun kaldığı söylenemez. Bu kadar güçlü bir yürütme erkinin olduğu durumlarda dahi, yasama erkinin olabilecek en sesli yapıya sahip olması ve her görüşün yasama faaliyeti içinde söz söyleyebilmesi şarttır. Aksi durumda baraj kaç olursa olsun sistemin otoriterliğini gösterir. Belirlenen baraj sadece kaç milyon insanın temsilden yoksun bırakılacağının kararıdır. Sonuç olarak; mevcut sistemde, “yönetimde istikrar” ilkesinin gözetilmesine gerek kalmamıştır. Artık yalnızca “temsilde adalet” ilkesi gözetilmek zorundadır."
 
"HEM BAŞKANLIK SİSTEMİNDE HEM SEÇİM BARAJINDA ISRAR, ANTİ DEMOKRATİK BİR UYGULAMADIR"
"Hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde hem de seçim barajında ısrar etmek kabul edilemez bir anti-demokratik uygulamadır. Sonuçta Yasama organı ile Yürütme organı tamamen ayrılmış olduğundan ve yasama organının yönetimde istikrara dair kayda değer bir misyonu kalmadığından, Anayasa’nın benimsediği temsilde adalet ilkesinin hakkıyla uygulanması gerekmektedir. Bu doğrultuda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’ nun 33. maddesindeki, yapılan genel ve ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde geçerli oyların yüzde 10’ unu geçmeyen partilerin milletvekili çıkaramayacağına yönelik düzenlemenin tamamen kaldırılması ve bunun yerine herhangi bir seçim barajı anlamına gelecek ifade kullanılmaması demokrasinin gereğidir.
"TEMSİLDE ADALETİN SAĞLANMASI İÇİN SEÇİM BARAJININ KALDIRILMALNASI ŞARTTIR”
"Bu anti demokratik uygulamada hala ısrar ediliyor olması nedeniyle barajı aşamayan bir parti, eğer toplam oyu barajı geçen siyasi partilerin oluşturduğu bir ittifakın içinde değilse, milyonlarca oy alsa bile hiç milletvekili çıkaramayabilecektir. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 33. Maddesinde yapılacak bir değişiklikle, Türkiye Büyük Millet Meclisi için küçük ancak Türk demokrasisi için büyük bir adım atılmalı ve seçim barajı kaldırılmalıdır."

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 19 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir