Dünya Sağlık Örgütü’nden Oxford/AstraZeneca Aşısı Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü İmmünizasyon Uzmanları Stratejik Danışma Grubu (SAGE), Oxford / AstraZeneca COVID-19 aşısının (AZD1222) kullanımı için önerilerini yayınladı.
İşte Dünya Sağlık Örgütü’nden Oxford / AstraZeneca COVID-19 aşısı ile ilgili öneriler:

İLK KİM AŞI OLMALI?
Aşılamada ilk önce yüksek maruziyet riski taşıyan sağlık çalışanları ve 65 yaş ve üstü olanlar dahil olmak üzere tüm yaşlıların öncelik verilmesi gerekir. Aşılama, obezite, kardiyovasküler hastalık, solunum hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere risk grubunda olan kişilere de önerilmektedir. HIV veya otoimmün hastalıklarla yaşayan veya bağışıklığı zayıflamış kişiler için daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, bu kategoride yer alan ve aşılama için önerilen grubun bir parçası olan kişiler bilgi ve danışmanlık aldıktan sonra aşılanabilir.

COVİD-19 GEÇİRENLER AŞILANMALI MI?
COVID-19 geçirmiş kişilere de aşı önerilmektedir. Ancak aşıya daha acil ihtiyaç duyanların ilk önce aşılanması için, COVID-19 geçirenlerin aşılamalarını hastalıktan altı aya sonrasına ertelemesi önerilmektedir.

HAMİLE VE EMZİREN KADINLAR AŞILANMALI MI?
Emziren kadınlar, aşılama için öncelik verilen grubun parçası iseler, aşı önerilebilir. DSÖ, aşılamadan sonra emzirmenin kesilmesini önermemektedir.
Hamilelik, kadınları şiddetli COVID-19 açısından daha yüksek risk altına sokarken, hamilelikte aşı güvenliğini değerlendirmek için çok az veri mevcuttur. Hamile bir kadına aşı yaptırmanın yararı, potansiyel aşı risklerinden ağır basarsa, hamile kadınlar aşıyı alabilir. Bu nedenle, SARS-CoV-2’ye maruz kalma riski yüksek olan hamile kadınlara (Sağlık çalışanları gibi) veya riskli grupta olanlara, sağlık uzmanlarına danışarak aşı yapılabilir.

KİMLER AŞI YAPTIRMAMALI?
Aşının herhangi bir bileşenine şiddetli alerjik reaksiyon gösterebilecek olan kişiler aşı olmamalıdır. Bir sonraki araştırmalara kadar 18 yaşından küçükler için de aşı önerilmemektedir. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.