Egeli gençlere dünyanın yeni sporu HADO tanıtıldı

Share

Ege Üniversitesinde,  Spor Bilimleri Fakültesi ve Teknospor Teknoloji ve Spor AŞ’nin ortaklığıyla HADO Branşı tanıtımı ve sporcu seçmeleri yapıldı. HADO Türkiye Direktörü Koray Erdemir, HADO’nun tanımı, Türkiye’deki yeri, sahası kurulumu, idmanları gibi konularda bilgiler verdi. Egeli gençler metaverse kavramının ilk sportif örneği ile tanışarak keyifli anlar yaşadı.

 

EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı Arş. Gör. Meral Sevinç Tırpan ve HADO Türkiye Direktörü Koray Erdemir öncülüğünde, Teknospor Teknoloji ve Spor AŞ’nin ortaklığıyla HADO branşı tanıtım etkinliği düzenlendi. EÜ Büyük Spor Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte takım seçmeleri de yapıldı.

 

Öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören etkinliğe HADO Türkiye Direktörü Koray Erdemir ve HADO Türkiye Koordinatörü Can Duraslan da katıldı. Öğrencilere branş sporunun tanıtılması amacıyla kurulan alanda oyun ile ilgili bilgiler verildi. Kurulan alanda branşı deneme fırsatı bulan öğrenciler birbirleri ile kıyasıya mücadele etti.

 

“İzmir’de ilk tanıtım Ege Üniversitesinde yapıldı”

Teknospor ve E-sporun kıyaslanmasının doğru olmadığını vurgulayan HADO Türkiye Direktörü Koray Erdemir, “HADO sporu, dünyada ‘Teknospor’ olarak tanımlanıyor. Son zamanlarda ‘Metaverse’ kavramıyla da özdeşleşerek başka bir boyut kazandığına inanıyorum. HADO ile ilgili tanıtım etkinliğini İzmir’de ilk defa Ege Üniversitesinde yaptık. Şu ana kadar gittiğimiz üniversitelerde de bu spora ilgi göstermeyen olmadı. Şuan 5G bağlantısı sayesinde Ege Üniversitesi  – Fırat Üniversitesi ve hatta Japonya – Türkiye arasında bile maç yaptırabiliyoruz. Böylece hiç seyahat etmeden Avrupa Şampiyonası veya Dünya Şampiyonasını düzenleyebiliyoruz” dedi.

 

Ege Üniversitesinde HADO branş sporunun tanıtılması amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden EÜ Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Anabilim Dalı Arş. Gör. Tırpan ise, “HADO,  Gençlik ve Spor Bakanlığında onay aşamasında olan bir branş. Ayrıca HADO, E-sporun, spor kavramına uygunluğunu da tartışmaya açan bir branş. Çünkü bu spor için efor sarf etmek gerekiyor. Biz burada öğrencilerimize ücretsiz bir şekilde eğitim veriyoruz. Bu branşa üniversitemizi temsilen beş kişilik bir takım kurmayı hedefliyoruz. Fakat öğrencilere gerekli tanıtım ve bilgilendirmeleri yapmadan bunu başarmamız zor. Bu tanıtım sayesinde üniversitemizi temsil edecek öğrencileri seçeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir