Esnafa destek serbest piyasadan

Share

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde 17 Mayıs’a kadar devam edecek tam kapanma uygulaması üzerine gözler esnaf ve KOBİ’lere çevrildi. Bu süreçte büyük gelir kaybına uğrayacak olmaları nedeniyle elektrik faturalarını ödemekte bir hayli zorlanacak olan esnafa destek, serbest elektrik piyasasından geliyor. Esnaf ve KOBİ’ler elektrik tedarik şirketlerini değiştirerek yılda 1-2 fatura tutarına kadar tasarruf edebilir. 17 günlük kapanmada, devletin darda olan esnaf için elektrik faturaları konusunda destek talepleri konuşulurken elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi encazip.com kurucusu Çağada Kırım, elektrik tedarikçisini değiştiren KOBİ’lerin elektrik faturalarını yüzde 17’ye kadar daha az ödeyecekleri bilgisini verdi.

Koronavirüs salgınında yaşanan vaka artışı nedeniyle tüm ülkede geçerli olan 17 günlük tam kapanma süreci 29 Nisan’da başladı. Pandemiden en çok etkilenen esnaf ve KOBİ’lerin, özellikle yaşanan bu kapanma sürecinde zorlanacakları konuların başında sabit giderlerden biri olan elektrik faturaları geliyor. Esnaf ve KOBİ’lere bu zor günlerinde kolayca elektrik tedarikçisini değiştirme imkanı sunarak destek olan serbest elektrik piyasası, en önemli gider kalemlerinden biri olan elektrik faturalarından tasarruf etmelerini sağlıyor. 

5 milyon esnafa yılda 2 fatura bedava

Enerji piyasasının artık serbest bir piyasa olduğunu ve özellikle de KOBİ’lerin bu piyasadan faydalanmasının büyük önem taşıdığını söyleyen elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi encazip.com kurucusu Çağada Kırım, “Özellikle tam kapanma döneminde tüketiciler, devletten elektrik faturası konusunda destek beklerken elektrik piyasasının artık serbestleştiği ve piyasa dinamiklerinin kendi desteğini oluşturabileceği unutulmamalı. Serbest tüketici olmasına rağmen elektrik tedarikçisini henüz değiştirmemiş esnaf sayısının 5 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda iş yerlerinin önemli bir çoğunluğu elektrik tedarikçisini değiştirerek yüzde 17’ye kadar daha ucuz fiyattan elektrik kullanabilir. Bu da bir yıllık kullanımda, 2 aylık fatura tutarına yakın bir tasarruf anlamına geliyor. Tüketicilerin devletten destek beklemek yerine, harekete geçerek yine devlet tarafından oluşturulmuş serbest piyasaya katılmaları gerekiyor.” dedi.

Pahalı iş yeri elektriği enflasyonu artırıyor

Açıklanan son elektrik tarifelerine göre, kilovatsaat başına en fazla ücreti esnaf ve KOBİ’ler ödüyor. Elektrik tedarikçisini değiştirmemiş ticarethanelerin ödediği kilovatsaat ücreti vergiler hariç 0,5981 TL iken meskenlerde 0,3967 TL, sanayide ise 0,5515 TL oluyor. Bu durum, ekonomik sorunlarla mücadele eden esnaf ve KOBİ’ler’in omzundaki yükü artırırken aradaki bu fark enflasyon verilerine de yansıyor. Zira Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nisan ayında yıllık bazda üretici fiyatları yüzde 35,17’ye yükselmiş durumda, bunun da artan mal ve hizmet fiyatları olarak tüketiciye geri döndüğünün altını çizen Çağada Kırım, “Nihayetinde tüketiciler elektrik faturalarında ödemedikleri maliyeti, aldıkları ürünlerde ödemiş oluyor. Bu durum, enflasyonun yükselmesine de neden olan önemli bir faktördür. İş yerlerinin, serbest piyasaya katılımı yoluyla daha ucuz elektrik kullanması mümkün olsa da bu durumun tedarikçi değiştirmemiş olan iş yerlerine de yansıtılması gerekiyor. Tarife fiyatlandırmasında denge olmazsa üretici enflasyonu çok yükselir ve bundan en çok etkilenen tüketici olur. Yüksek üretici fiyat endeksinin, ilerleyen aylarda tüketici fiyat endeksine de yansıması kaçınılmaz. Dolayısı ile evlerden çok iş yerlerinin desteklenmesinin tüketiciye etkisi çok daha olumlu olur.” diye konuştu.

Türkiye’deki toplam 45 milyon sayacın 7 milyonu iş yerlerine aitken tüketilen elektriğin yüzde 23’ü’ü ticarethane, yüzde 45’i de sanayi abone grubu tarafından kullanılıyor.  Elektrik piyasasını analiz eden Çağada Kırım, sanayicinin serbest piyasada pazarlık usulü ile uygun fiyata elektrik satın aldığını ancak milyonlarca esnafın henüz bundan faydalanmadığını dile getirdi. Kırım, tam kapanma döneminde bundan faydalanılmasının, esnafa beklenen desteği sağlayacağına dikkat çekti. 

Hibya Haber Ajansı

You may also like...