Eti, KEDV İş Birliğiyle Kadınların Ekonomik Hayata Katılımlarını Destekleyecek

Share

Eti, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile beraber dar gelirli kadınları ve çocuklarını destekleyecek. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hayata geçirilen iş birliğiyle kadınların ekonomik hayata katılmalarına ve çocukların okul öncesi eğitime erişmelerine katkı sağlanması hedefleniyor.

 

Gıda sektörünün öncü ve lider kuruluşu Eti, yürüttüğü uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleriyle toplum ve çevre için sürdürülebilir değer yaratırken, sivil toplum kuruluşları ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla da sağladığı fayda ve etkiyi artırmaya devam ediyor. Eti, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlattığı iş birliği kapsamında kadınlara ve çocuklara destek sağlayarak kadınların ekonomik hayatın aktif katılımcıları olmalarının önündeki engellerin aşılmasına katkıda bulunacak.

 

İş birliği çerçevesinde, KEDV’in çalışmalarını yürüttüğü illerde bulunan Mahalle Yuvalarına kurum tarafından maddi destek sağlanırken, Eti çalışanlarının 2-6 yaş arası çocukların eğitim ve gelişimlerine katkı sunmak amacıyla topladıkları kitap ve oyuncaklar da Mahalle Yuvalarına gönderilecek.  

 

Uluslararası ödüller kazandı

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak 36 yıldır kadınların yaşamlarını iyileştirmek ve onların yerel kalkınmadaki liderliklerini güçlendirmek için çalışan KEDV, erken çocuk bakım ve eğitim hizmetlerini kadınların liderliğinde, dar gelirli kesimlere yaygınlaştırmak amacıyla, 2-6 yaş çocuklar için Mahalle Yuvaları, Mahalle Anneliği, Oyun Odaları, Oyuncak Kütüphaneleri gibi bakım ve eğitim hizmetleri verilen toplum temelli Kadın ve Çocuk Merkezleri modelini geliştirdi. 

 

Okul öncesi eğitim hizmetlerine erişimin özellikle düşük olduğu dar gelirli mahallelerde KEDV tarafından hayata geçirilen Mahalle Yuvaları aynı mahallede yaşayan kadınlar tarafından kuruluyor. Kadınların ortak liderliğinde kurulan bu yuvalar, mahallede yaşayan çocuklar için kaliteli okul öncesi eğitim imkânı sunuyorlar. Bu süreci baştan sona takip eden KEDV, modeli uygulamak isteyen yerel kadın kooperatiflerine ve belediyelere eğitim, danışmanlık ve izleme hizmeti veriyor. İhtiyaç tespitinden yuvanın yönetimi için gereken teknik eğitimlere kadar pek çok alanda destek sağlıyor. 

2005 yılında Medchild, 2008’de Vanderbilt University, 2009 yılında ise Deutsche Bank the Urban Age Award gibi önemli uluslararası ödüller kazanan ve akredite edilen bu modeli uygulayan merkezlerden her yıl yaklaşık 2.000 çocuk ve kadın faydalanıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı