Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Çorum’da konuştu. Geylan, “Rektörlerin atanmasında seçim sisteminin kaldırılması ile birlikte bir takım mensubiyetlerin ve grupların sürece aktif katılımları söz konusu oldu. Buna şiddetle karşıyız” dedi.

Genel Başkan Geylan, üniversitelerde yaşanan yönetim sorununa dikkat çekerek, “Rektör atamalarından, görevde yükselmelere, akademik kadro yetersizliğine kadar üniversitelerimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Hatırlanacağı üzere idari personelin görevde yükselmesi için YÖK merkezi yazılı sınav yaptı. Türk Eğitim-Sen olarak yazılı sınav uygulamasını desteklerken, yazılı sınavda başarılı olanların mülakatta elenmemesi için çağrıda bulunduk. Hatta YÖK’e bu konuda yazılı başvuru yaptık. Üniversitemizin bir kısmı bu çağrıya uyarak, yazılı sınav puanı ne ise o puanı verdi ve mülakat dolaylı olarak işlevsiz hale getirildi. Ancak Hitit Üniversitesi’nde durum böyle olmadı. Hitit Üniversitesi, mülakatlarda kamera gözlemci sistemi kullandığını söyleyerek, adayların mülakat puanlarını da dikkate almış. Kamera sistemi nispeten de olsa kişisel tasarrufları engellese de, elbette yeterli değildir. Mülakat tamamen kaldırılmadığı sürece torpilin önüne geçemezsiniz. Unutulmamalıdır ki, mülakat adalet ve liyakati öldürür. Mülakatın olduğu yerde kişisel inisiyatifin sonlandırılması mümkün değildir” diye konuştu.
ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞANLAR YÖNETSİN
Rektör atamalarında Türk Eğitim-Sen’in talebinin demokratik katılım olduğunu bildiren Geylan, üniversite yönetimlerinin üniversite çalışanlarının demokratik katılımı ile belirlenmesini istedi. Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırlanacağı üzere eski sistemi eleştiriyorduk, ne yazık ki Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. Rektörlerin atanmasında seçim sisteminin kaldırılması ile birlikte bir takım mensubiyetlerin ve grupların sürece aktif katılımları söz konusu oldu. Buna şiddetle karşıyız. Üniversiteler ehil eller tarafından yönetilmelidir. Üniversitelerimizi bir takım lobiler, cemiyetler, vakıflar, dernekler ve sendikalar yönetmesin! Üniversiteleri sadece üniversite çalışanları yönetsin” (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı