Geylan : “Birtakım Lobilere, Cemiyetlere, Vakıflara, Derneklere Sesleniyorum: ‘Çekin Elinizi Üniversitelerimizden’”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Çorum’da konuştu. Geylan, “Rektörlerin atanmasında seçim sisteminin kaldırılması ile birlikte bir takım mensubiyetlerin ve grupların sürece aktif katılımları söz konusu oldu. Buna şiddetle karşıyız” dedi.

Genel Başkan Geylan, üniversitelerde yaşanan yönetim sorununa dikkat çekerek, “Rektör atamalarından, görevde yükselmelere, akademik kadro yetersizliğine kadar üniversitelerimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Hatırlanacağı üzere idari personelin görevde yükselmesi için YÖK merkezi yazılı sınav yaptı. Türk Eğitim-Sen olarak yazılı sınav uygulamasını desteklerken, yazılı sınavda başarılı olanların mülakatta elenmemesi için çağrıda bulunduk. Hatta YÖK’e bu konuda yazılı başvuru yaptık. Üniversitemizin bir kısmı bu çağrıya uyarak, yazılı sınav puanı ne ise o puanı verdi ve mülakat dolaylı olarak işlevsiz hale getirildi. Ancak Hitit Üniversitesi’nde durum böyle olmadı. Hitit Üniversitesi, mülakatlarda kamera gözlemci sistemi kullandığını söyleyerek, adayların mülakat puanlarını da dikkate almış. Kamera sistemi nispeten de olsa kişisel tasarrufları engellese de, elbette yeterli değildir. Mülakat tamamen kaldırılmadığı sürece torpilin önüne geçemezsiniz. Unutulmamalıdır ki, mülakat adalet ve liyakati öldürür. Mülakatın olduğu yerde kişisel inisiyatifin sonlandırılması mümkün değildir” diye konuştu.
ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞANLAR YÖNETSİN
Rektör atamalarında Türk Eğitim-Sen’in talebinin demokratik katılım olduğunu bildiren Geylan, üniversite yönetimlerinin üniversite çalışanlarının demokratik katılımı ile belirlenmesini istedi. Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hatırlanacağı üzere eski sistemi eleştiriyorduk, ne yazık ki Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. Rektörlerin atanmasında seçim sisteminin kaldırılması ile birlikte bir takım mensubiyetlerin ve grupların sürece aktif katılımları söz konusu oldu. Buna şiddetle karşıyız. Üniversiteler ehil eller tarafından yönetilmelidir. Üniversitelerimizi bir takım lobiler, cemiyetler, vakıflar, dernekler ve sendikalar yönetmesin! Üniversiteleri sadece üniversite çalışanları yönetsin” (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz