Share

Global Yatırım Holding 150 milyon TL’lik bono ödemesini gerçekleştirdi

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding (GYH) halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ihraç edilen 154 gün vadeli iskontolu ihraç ettiği 150 milyon TL’lik bononun itfasını gerçekleştirdi.

 

Grubun, likidite pozisyonunu istikrara kavuşturmak için önemli adımlar attığını anlatan Global Yatırım Holding Mali İşler ve Finansman Grup Direktörü Ferdağ Ildır, “Grup olarak pandemi döneminde aldığımız hızlı aksiyonlarla finansal anlamda güçlü yapımızı koruduk. Ödeme yükümlülüklerimizi vadesinde ya da vadesinden önce itfa ediyoruz. Borcun azaltılmasıyla birlikte, pozitif serbest nakit akımı yaratmaya ve sektörler bazında artması öngörülen operasyonel karlılıkla iştirakler bazında ve dolayısıyla GYH’de temettü dağıtımına odaklanmanın mümkün olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding (GYH) halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ihraç edilen 154 gün vadeli iskontolu ihraç ettiği 150 milyon TL’lik bononun da itfasını gerçekleştirdi.

Global Yatırım Holding’ten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.07.2021 tarihli ve 37/1106 sayılı kararı ile onaylanan ihraç belgemiz kapsamında Şirketimizce halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ihraç edilen 154 gün vadeli iskontolu TRFGLMD32218 ISIN kodlu nominal 150.000.000 TL tutarındaki finansman bonosunun anapara geri ödemesi (itfası) Şirketimiz tarafından bugün (04.03.2022) başarı ile tamamlanmıştır” denildi.

 

‘Temettü dağıtımına odaklanmak mümkün olabilecek’

Grubun, likidite pozisyonunu istikrara kavuşturmak için önemli adımlar attığını anlatan Global Yatırım Holding Mali İşler ve Finansman Grup Direktörü Ferdağ Ildır, “Grup olarak pandemi döneminde aldığımız hızlı aksiyonlarla finansal anlamda güçlü yapımızı koruduk. Ödeme yükümlülüklerimizi vadesinde ya da vadesinden önce itfa ediyoruz. 2021 yılında önceliğimiz borçluluğumuzu azaltmak olmuştu. Kısa ve uzun vadeli borç yükümlülüklerini azaltmak ve likidite pozisyonumuz güçlendirmek için bedelli sermaye artırımına gittik. Böylece Şirketimiz daha istikrarlı bir sermaye yapısına kavuşmuş oldu. Sermaye artışından sağlanan 487 milyon TL’lik fon girişinin tamamı, fon kullanım raporuna uygun bir şekilde borçların azaltılmasında kullanıldı. Bu kapsamda 322 milyon TL (31,2 milyon Euro) kredi geri ödemesi ve 172 milyon TL tutarında toplam iki parça bono itfası (30.09.2021 itibariyle) ve Ekim ayında da 17.3 milyon TL bono itfası gerçekleştirildi. Böylece, geçtiğimiz yıl holding solo brüt borç tutarını dolar bazında neredeyse yarı yarıya azalttık. Borcun azaltılmasıyla birlikte, pozitif serbest nakit akımı yaratmaya ve sektörler bazında artması öngörülen operasyonel karlılıkla iştirakler bazında ve dolayısıyla GYH’de temettü dağıtımına odaklanmanın mümkün olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı