hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde haute couture mekanlar

Share

Mobilya ile sanatı birleştirdi “Gizem Exclusive” markasını yarattı

İzmir’in genç kuşak iş adamlarından İlker Erdiliballı, dedeleri ve babasından devraldığı mobilyacılık mesleğinde işin içine sanatı da katınca ortaya yeni bir faaliyet ve marka çıktı. Gizem Exclusive, hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde haute couture mekanlar var ediyor

İlker Erdiliballı, mobilyacı olan ailenin 3. kuşak temsilcisi. Önceki kuşaklardan farklı olarak mobilyacılığa yaratıcılığı ve özgün projeleri ekleyip, dedesinin aldığı “Gizem” markasını ileriye taşıdı.

Katar Emiri için 100 konukevi dekorasyonu

Sanatçı kimliği ile mobilyacılığa sanatla dokunan Erdiliballı, 8 yıl önce “Gizem Exclusive” markasını yarattı. Gizem Exclusive, özel dekorasyon projelerinde aranan bir firma. Katar Emiri’nin emlak danışmanına ait Çeşme’deki evi dekore edince Katar’da yapılan FİFA 2022 organizasyonunda Katar Emiri’nin Msheireb Properties Şirketi’ne ait 100 konukevinin dekorasyonunu Gizem Exclusive gerçekleştirdi. Kuşadası’nda açılan Carisma De Luxe Otel ve içindeki Charides Sea Food Restoran, Menemen Serbest Bölgesindeki TPI Composites fabrikası, Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Safe Space fabrikasının dekorasyonunu da yaptı.

Mobilyacılığa sadece al-sat olarak devam etmek zorunda kalması halinde sevmeyeceğini belirten Erdiliballı, “Proje tarafına geçerek, sektörde farklı bir boyut yarattık. Dekorasyon talebinin sadece mobilya bölümünü yapıyoruz. Müşterimizin ihtiyaç, beklenti, zevkini belirleyip, proje hazırlıyoruz. Beğenilmesi halinde uygulamaya geçiyoruz. Aldığı hizmetten memnun 100 binin üzerinde kayıtlı müşterimiz var. Hedefimiz ihracat ağırlıklı, büyük projeler yapmak. İtalya ve Çin’de mobilya, dekorasyon fuarlarını, dekorasyondaki son gelişmeleri yakından takip ediyorum. Yeni inşaat projelerini gezmeyi çok seviyorum. İşimle ilgili bilgi sahibi olmak, uzmanlık benim için çok önemli. Anladığım işi yapmak istiyorum” diye konuştu.

Hedef proje: Akıllı oda

Akıllı ev sistemleriyle ilgili kafasında proje geliştirdiklerini açıklayan İlker Erdiliballı, “Mekanik altyapılı teknolojik oda yaratma fikrim var. Gizem Exclusive Mağazası’nda 55 metrekarelik bir teknolojik oda yaratmayı hedefliyorum. Bunun için partner de bulduk” dedi.

Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan İlker Erdiliballı, mobilya sektörünün sıkıntılarıyla ilgili de şu bilgileri verdi; “Türkiye dünyada ilk üçte. Milano’nun önüne geçemiyoruz ama tasarımda çok başarılıyız. Fiyat konusunda Polonya rakibimiz. Dolar baskılandığı için ihracat çok karlı değil. Biz firma olarak yüzde 100 yerli ürün üretiyoruz. Bu konuda sertifikalarımız var. Ancak maliyetler çok yükseliyor. Sektör ucuz ithal ürünlerin hakimiyetinde. Bu mobilya olarak da böyle malzeme olarak da. Ülke olarak Asya ile Avrupa arasında köprü görevi görüyoruz. Bu nedenle pek çok konuda olduğu gibi mobilyada da tercih ediliyoruz. Piyasa rasyonel olarak yönetilirse sektörün önü açık. Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle maliyet, fiyatlandırma sıkıntısı yaşıyoruz. Aynı sıkıntı eleman konusunda da yaşanıyor. Yanlış eğitim politikaları nedeniyle ara eleman sorunu var. Mobilya sektöründe usta sıkıntısı başladı. Çırak yok, gelecekte usta yetişmeyecek. Herkes üniversite mezunu olma hedefinde. Oysa çocukların, gençlerin meslek liselerine yönlendirilmesi gerekiyor.”

Türkiye Ajans

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir