Huobi Research, DeFi Pazarının Öne Çıkan Trendi Kripto Kredileri ile ilgili Rapor Yayınladı

Share

Huobi Research raporuna göre kripto kredilerin büyümesinin önündeki zorluklar arasında kimlik doğrulama, risk yönetimi ve risk fiyatlandırması öne çıkıyor.

 

Merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarında önemli bir trend olarak ortaya çıkan kripto kredileri, kimlik doğrulama (KYC) değerlendirmeleri, risk yönetimi ve risk fiyatlandırmasıyla ilgili ters rüzgarlarla karşı karşıya. Bununla birlikte, bu zorluklar, kredileri zincirdeki tüzel kişilere sınırlayarak, risk yönetimini hızlandırarak ve risk fiyatlandırması için piyasaya dayalı bir mekanizma kullanarak ele alınabilir.

 

Bunlar, önde gelen blokzincir araştırma kuruluşu Huobi Research’ün "Kripto Kredi Piyasaları için Sonraki Büyüme Motorunu Bulmak" başlıklı yeni raporunun temel bulgularıydı.

 

Merkeziyetsiz borç verme protokolleri her zaman DeFi'nin önemli bir parçası olmasına rağmen, sınırlı teminat türleri nedeniyle son zamanlarda durma noktasına geldiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl hızla gelişen kripto kredi piyasası, düşük eşik gereksinimi ve düşük maliyetleri ile DeFi kredi piyasasının eksikliklerini azaltıyor.

 

Rapor, kripto kredi piyasası için aşağıdaki zorlukları tanımlayarak konuyla ilgili ayrıntılı bir analiz sunuyor:

 

Kimlik Doğrulama (KYC): Blokzincir ağının anonimliği, kripto kredi piyasasının gelişimini engelleyen önemli bir faktör olmuştur. Borçlu üzerinde kimlik doğrulama ve arka plan kontrollerinin olmaması, yüksek bir temerrüt riskine neden olur.

 

Risk Yönetimi: Geleneksel finansla karşılaştırıldığında, kripto kredi piyasası uzun bir geçmişe ve kapsamlı veriye sahip olmadığı için, kripto kredi riskini ve portföy yönetimini ölçmek için yeni teknik modellerin geliştirilmesi gerekiyor. Daha da önemlisi, geleneksel kredi, zincir dışı risk yönetimi uygular. Zincirde kripto kredisi için risk yönetiminin yürütülmesi kolay değildir.

 

Risk Fiyatlandırması: Teminatın homojenliği nedeniyle, fazla ipotekler, piyasa mekanizmalarına uygun olarak faiz oranı fiyatlandırmasını tamamlayabilir. Bununla birlikte, kuruluşlardaki farklılıklar nedeniyle, kripto kredisi için risk primi farklı olacak ve fiyatlandırma daha zor olacaktır.

 

Huobi Research, kripto kredi piyasasını güçlendirmek için raporda şu tavsiyelerde bulunuyor:

 

Zincir üstü tüzel kişilere borç verme: Zincir üstü kredilerini yalnızca iki tür borçluyla sınırlandırın –zincir dışı kimlik doğrulama (KYC) yapan gerçek kişi veya tüzel kişi; ve DeFi ana protokolleri ve Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar (DAO) gibi zincir üzerinde önemli finansal çıkarları olan sorumlu şirketler.

 

Hızlandırılmış risk yönetimi: Geleneksel finansal piyasalara benzer şekilde, gelecekteki kripto kredi piyasaları, Basel Anlaşmalarının risk yönetimi çerçevesinden rehberlik alabilir. Kredi riski yönetimi, kredi temerrüt olasılığı, temerrüt kayıp oranı ve diğer göstergeler içsel derecelendirme ve kredi riski ölçüm modelleri ile hesaplanabilmektedir.

 

Risk fiyatlandırması için piyasa tabanlı mekanizma: Ayrıntılı derecelendirme ve kredi riski metrikleri ile piyasaya bir fiyatlandırma referansı verilebilir ve bir Hollanda açık artırması yoluyla piyasa fiyatlandırması elde edilebilir.

 

Zincir üstü kripto kredi modelinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için Rapor ayrıca üç ana akım zincir üstü kredi projesinin bir analizini de içeriyor: TrueFi, Goldfinch ve Maple. Bu, ilgili tüm tarafların işlevleri ve maliyet-fayda değerlendirmelerinin yanı sıra risk yönetimi ve fiyatlandırma modellerinin güçlü ve zayıf yönlerini içerir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir