IB Diploma Programı’nda Türkiye’den Tarihi Başarı

Dünya çapında 2000’den fazla üniversitede geçerli ve en çok tercih edilen lise eğitimi IB Diploma Programı; (International Baccalaureate, Uluslararası Bakalorya) 140 ülkede 16-19 yaş aralığındaki bireyleri yüksek öğrenimde başarılı, bilinçli, duyarlı, sorumlu ve küresel dünyanın etkin katılımcıları olmaya hazırlıyor. 

2020-2021 eğitim-öğretim yılı okul birincisi Nur Betül Gayretli, 45 puan üzerinden 44 IB puanı alarak okulun IB serüveninde şimdiye kadar elde edilen en yüksek puana ulaştı. Manchester Üniversitesi’nden kabul gören Nur Betül Gayretli IB eğitim programı ile ilgili merak edilenleri değerlendirdi.

IB eğitimi veren bir okulda hedeflerinize bağlı bir hayat planlanması gerektiğini ifade eden Nur Betül Gayretli, “Gökkuşağı Koleji gibi IB eğitimi veren kaliteli bir okulda okurken hedeflerinize bağlı bir hayat planlıyorsunuz. Yani bir vizyona sahip olduğunuzu hissedip harekete geçiyorsunuz. Bunun için stratejiler ve planlar kurarak kararlılık göstermeniz gerekiyor. Prensiplerinizi belirlerseniz, kendinizi hazır hisseder ve yüksek motivasyona sahip olursunuz” ifadelerini kullandı.

Hedef, plan ve strateji başarıyı getirdi

Gayretli, “IB Diploma Programı’nı seçmemi sağlayan en büyük etken İngiltere’ye duyduğum hayranlıktı. Oradaki bir üniversitede okumam için ise uluslararası bir program şarttı. IB Diploma Programı’nı araştırdığımda başarılı, kültürlü ve açık görüşlü öğrenciler yetiştirdiğini gördüm. Bu sebeple bir IBDP öğrencisi oldum. 45 üzerinden 44 puan alıp hayallerimin gerçekleşmesi ile havalara uçtum. Bu süreçte öğretmenlerimin gösterdiği büyük emekleri ve ailemin verdiği desteği unutamam” dedi.

IB ödüllendirici bir program

Nur Betül Gayretli, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı ile ilgili de değerlendirmede bulundu:

“Yazılan makaleler ve bitirme tezi (Extended Essay), öğrencilerin yazma, analitik düşünme ve araştırma becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Böylelikle, üniversiteye geçiş yapıldığında makale yazarken hiçbir sorununuz olmuyor ve ortaya kusursuz ödevler koyuyorsunuz. Aynı zamanda IBDP’nin öğrenen profilini (Learner Profile) benimsediğinizde sorgulayan, açık görüşlü, düşünen ve duyarlı kişilik özelliklerine sahip oluyorsunuz. Bu sizi daha özel ve eşsiz bir insan yapıyor.”

IB diploması ile dünyada 2000’i aşkın üniversitenin kapıları aralanıyor

IB diplomasının uluslararası geçerliliğine vurgu yapan Gayretli, “Uluslararası Bakalorya Diploma Programı’ndan mezun olmadan önceki hedefim İngiltere’deki prestijli, sıralaması yüksek ve kaliteli eğitim kadrosu olan bir üniversiteye gitmekti. Şu an ise QS sıralamasına göre dünyada 27. sıradaki University of Manchester’a kaydımı yaptım, yani hedefime ulaştım. Bu hedefe ulaşmak isteyen bütün öğrenciler IBDP Programı’na başlasın ve minimum skoru, okuyacağı bölümü ya da üniversiteleri seçip hedeflerini belirlesin. Kendini iyi tanıyan bir birey ve sosyal bir dünya vatandaşı olacaklarını düşünüyorum“ diye konuştu.


Etiketler: 13 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir