Share

İMAMOĞLU: BÜTÜNLEŞMENİN HARCI, YİNE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLDU

İstanbullular, dün akşamki Süper Kupa rezaletinin ardından, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla, tepeden tırnağa yenilenerek hizmete açılan Beşiktaş Meydanı’nda buluştu. ‘Mustafa Kemal Atatürk Her Zaman Kazanır’ sloganıyla düzenlenen açılış töreninde konuşan İmamoğlu, “Bugün burada birleştik. Bu bütünleşmenin harcı, yine Mustafa Kemal Atatürk oldu, yine Türk bayrağımız oldu, yine İstiklal Marşımız oldu. Biz hem milli inançlarımıza hem dini inançlarımıza yapılan her saldırıya karşı topyekun bir oluruz, bir olacağız. Başta Mustafa Kemal Atatürk gibi, tarihinden gelen bütün değerlerini koruyacak bir millet olacağız. Öyle kafasını kuma sokan asla olmayacağız. İstanbul’da ‘fetret devri’, 2019’da kapandı; yatırım ve atılım dönemi başladı” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yıllardır dokunulmayan Beşiktaş Barbaros Meydanı ve Barbaros Bulvarı Prestij Caddesi yenileme çalışmalarını tamamladı. Beşiktaş’a yeni bir meydan ve çehre kazandıran projenin tamamlanması nedeniyle düzenlenen açılış töreni; CHP TBMM Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. Yenilenen Beşiktaş Meydanı, dün Suudi Arabistan’da oynanması gereken Süper Kupa maçı öncesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saygısızlıklar silsilesi nedeniyle Türk bayraklarıyla donatıldı. Alanın tarihi İstanbul siluetine sahip hakim bir noktasına, Atatürk’ün fotoğrafının yer aldığı, üzerinde “Mustafa Kemal Atatürk Her Zaman Kazanır” yazısının bulunduğu flamalar asıldı. İmamoğlu’nun sosyal medya hesaplarından yaptığı, “Bayrağını al, Beşiktaş’a gel” çağrısına uyarak meydanı dolduran coşkulu kalabalık, ellerinde bulunan Türk bayrağı, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş bayrakları ve üzerinde Atatürk fotoğrafının bulunduğu flamaları sallayarak, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganını attı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde sırasıyla, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

“16 MİLYON İNSANA ÇOK YAKIŞAN BİR MEYDANI HİZMETE AÇIYORUZ”

Konuşmasına, “Ne güzel sizlerle burada olmak ve bir olmayan meydanı hep birlikte meydan haline getirmenin keyfini yaşamak” sözleriyle başlayan İmamoğlu, “Burayı hatırlıyorsunuz, biliyorsunuz. Evet, Beşiktaş Meydanı, meydan değildi. Büyük bir kısmı arabalarla işgal altındaydı, otobüsler vesaire. Orada bir köprüyü hatırlıyorsunuz. Yukarıdan bir köprü geçiyordu ve aslında köprü, uzun yıllardır pek de işe yaramayan bir köprüydü. Üstünden araba geçtiğini nadiren görürdünüz. Hatta büyük bir bölümü otoparka dönmüştü. Biz gelir gelmez, bu ihmal edilmiş köşeleri tespit ederek, ‘Süreci nasıl çözeriz’ anlayışını ortaya koyup, arkadaşlarımla yoğun bir çalışma sürdürdük. Ve pırıl pırıl bir meydan oluştu” ifadelerini kullandı. İstanbul Boğazı manzaralı meydanın geçmiş yıllarda işgal altında olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Meydanın, neredeyse adım atacak bir köşesi bile olmayan şekliyle ne kadar yakışıksız olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Şimdi ne oldu biliyor musunuz? Hem Beşiktaş’a, Beşiktaşlıya hem de 16 milyon insana çok yakışan bir meydanı hizmete açıyoruz” dedi.

“BÜTÜN RENKLER; HOŞ GELDİNİZ, SEFALAR GETİRDİNİZ”

Dün akşamki olaylı Süper Kupa maçını oynamama kararı alan Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerini kutlayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bugün, aynı zamanda bayraklarınızla, her renkle buradasınız. Ne güzel sizleri renklerle, hep birlikte karşılamak ve bu renklerle birlikte Beşiktaş Meydanı’nda olmak. İstanbul’un renkleri burada. Fenerbahçe burada, Galatasaray burada. Hem de Beşiktaş’ın ev sahipliğinde burada. Bütün renkler; hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Tabii dün yaşadığımız olaylar ve süreç bizi üzdü. Evet, canımızı sıktı. Bu milletin hassasiyetlerine kimsenin dokunamayacağını, milletçe bir kez daha gösterdik. Bizim çok hassas olduğumuz konular vardır, milli meselelerimiz vardır. İnançlarımızla ilgili hassasiyetlerimiz vardır. Hiçbir yerde, hiçbir noktada hassasiyetlerimize pervasızca, saygısızca davranışa asla müsaade etmeyiz. Gereğini yaparız. Bu anlamda kendine yakışanı yapan her iki camiayı da tebrik ediyorum. O maç orada yapılsaydı, çok kötü olurdu. Geri dönerek, en doğrusunu yaptılar. Altını çizelim; gidilmesi de yanlıştı.”

“BÜTÜNLEŞMENİN HARCI, YİNE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLDU”

“Bugün burada birleştik. Bu bütünleşmenin harcı, yine Mustafa Kemal Atatürk oldu, yine Türk bayrağımız oldu, yine İstiklal Marşımız oldu” diyen İmamoğlu’nun sözleri, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganıyla kesildi. İmamoğlu, konuşmasını, “Bugün böyle bir birlik ve beraberlikle açılışı yapmak, beni inanılmaz mutlu etti, bahtiyar etti. Tabii keşke dün bu olay olmasaydı. Ama oldu. Kıymetli dostlar, birleşmek güzeldir. Omuz omuza vermek iyidir. Bölmek, ufalamak kolay; bütünlemek, birleştirmek, büyütmek zordur. Biz, hep zor olanı yaptık, zor olanı başardık. Zor olanı başarmak zorundayız. Milletçe, kardeşçe, maddi-manevi değerlerimize sahip çıkıp, gönül birliğimizi çok güçlü kılmalıyız, güçlü olmalıyız. Çünkü, daim olmalıyız. Asla yıkılmamalıyız. Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi; ‘Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.’ İşte tam da bugün burada olduğu gibi, dayanışma içinde olacağız. Bütün bayrakların kardeşliğiyle, Türk bayrağımızın en yukarıda olduğu şekliyle, dostluğumuzun ebedi olduğu bir zamanı yaşıyoruz. Dün söyledik: ‘Mustafa Kemal Atatürk her zaman kazanır, her zaman milletine kazandırır” sözleriyle devam ettirdi.

Kaynak:İstanbul BB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir