Kendi Dokularından Yeni Topuk Yapıldı

Share

Ordu Devlet Hastanesi’nde başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyonla trafik kazası sonrası yürüyemeyen Musa Özkan’a kendi dokularından yeni bir topuk yapıldı.
Edinilen bilgiye göre Musa Özkan (25) 30 Mayıs 2019 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonrası bir takım tedaviler almış ancak sağ topuk bölgesindeki yara ve doku defekti yaklaşık 4 ay boyunca kapatılamamıştı.
Bu sürede çalışamadığını, yürüyemediğini, günlük ve kişisel ihtiyaçlarını görürken zorlandığını belirten Musa Özkan, Ordu devlet Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi polikliniğine başvurdu. Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nuh Evin tarafından değerlendirilen Musa Özkan’a mikro cerrahi işlem ile serbest doku nakli yapıldı.
Cerrahi işlemle ilgili Op. Dr. Nuh Evin bilgi verdi. Evin hastanın kasık bölgesinden damarlarıyla birlikte alınan dokunun, doku kaybının olduğu yeni yerine aktarıldıktan sonra mikroskop altında yapılan mikro cerrahi işlemle damarlarının ayak damarlarına bağlandığını ve dokunun başarılı bir şekilde yaşatıldı aktardı. Yapılan operasyonun zorlu bir ameliyat olduğunu belirten Op.Dr. Nuh Evin hastanın cerrahi sonrası 2. haftasında yürümeye başlatıldığını, birinci ayını doldurduğunu, artık tüm işlerini kolayca yapabildiğini ve işinde çalışabileceğini aktardı.
Mikro cerrahi işlemlerin Ordu Devlet Hastanesi’nde başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Op.Dr.Nuh Evin son 3 ay içerisinde 4 adet mikro cerrahi serbest doku nakli ile 10’un üzerinde travma sonrası kopan parmak, el, ayak gibi uzuvların mikro cerrahi replantasyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Ordu Devlet Hastanesinin hem Ordu, hem de çevre İllere mikro cerrahi işlemler bakımından hizmet verdiğini söyleyen Op.Dr.Nuh Evin bunun bir ekip işi olduğunu, bu konudaki ihtiyaçların hastane yönetimince hızlıca giderildiğini, özellikle ilk 6 saat içinde hızlıca opere edilmesi gereken uzuv kayıplarının 112 Acil Servis Hizmetleri birimiyle olan hızlı iletişim ve nakil süreçleri sayesinde erken dönemde gerçekleştirildiğini, diğer branşların ve sağlık görevlilerinin bu konuda deneyimli ve hassas olduklarını aktardı.

MİKRO CERRAHİ DENEYİMİ

Mikro cerrahi işlemler konusunda Ordu Devlet Hastanesi’nin yeterli altyapı ve deneyime sahip olduğunu belirten Dr. Nuh Evin, vatandaşları yaralanmalara karşı çok dikkatli olunması konusunda uyardı ve bu konuda tüm hizmetlerin Ordu Devlet Hastanesi’nde alabileceklerini aktardı. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

You may also like...