Kimpur, Letonya’daki yeni üretim üssüyle Avrupa pazarında büyüyecek

Share

Kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), Letonya’da 25 bin ton kapasiteli yatırımıyla Avrupa’daki varlığını güçlendirme hedefi doğrultusunda önemli bir adım attı. Protokol kapsamında ‘Adamantan SA’ firması ile iş birliğine giden Kimpur, Letonya’da kurulan SIA Kimpur Europe isimli yeni şirketle ortaklık gerçekleştirdi. 75 Kimpur ortaklığı ile oluşan ve tescil işlemleri tamamlanan SIA Kimpur Europe, faaliyetlerine Kimpur bağlı ortaklığı olarak devam edecek.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi içerisinde yer alan kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR) global pazarlarda büyüme hedefleri doğrultusunda Avrupa’nın en önemli stratejik noktalarından biri olan Letonya’da, Adamantan SA unvanlı şirketle iş birliğine giderek Letonya’da kurulan SIA Kimpur Europe isimli yeni şirketle ortaklık gerçekleştirdi. Faaliyetlerine Kimpur bağlı ortaklığı olarak devam edecek şirket, 75 Kimpur ve 25 Adamantan ortaklığı ile kuruldu ve tescil işlemleri tamamlandı. Kimpur bu yatırımla, üretim kapasitesine ilave 25 bin ton artış sağlamanın yanı sıra lojistik avantajlarından yararlanarak Avrupa pazarlarında rekabetteki konumunu güçlendirecek. 

Üretimini yaptığı poliüretan sistemler; ayakkabı, otomotiv, mobilya, ısıtma ve soğutma ve yalıtım-inşaat gibi farklı sektörlerde kullanılan Kimpur, 45’ten fazla ülkeye ihracat yaparak sektöre öncülük ediyor. 39 yıldır otomotiv, ayakkabı, mobilya, yapı, inşaat gibi farklı sektörler için poliüretan sistemlerinin üretimini yapan Kimpur, yaptığı bu yatırımlarla Avrupa pazarında güçlü bir konuma sahip olma ve satışlarını artırma hedefine emin adımlarla yürüyor.

 

“Letonya stratejik bağlantı noktamız olacak”

 

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca konuyla ilgili “Her zaman daha iyi, daha hızlı ve daha kaliteli hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda Letonya yatırımımızı gerçekleştirdik. Letonya’daki iş birliğimiz sayesinde Avrupa’daki varlığımızı güçlendirerek stratejik bir bağlantı noktası oluşturacağız. Üretim ve lojistik açıdan çok önemli bir avantaj sunan SIA Kimpur Europe şirketimizle Avrupa pazarlarındaki müşterilerimize daha hızlı tedarik sağlayacağız ve pazar payımızı artıracağız” dedi. 

Türkiye'nin yüzde 100 yerli poliüretan sistem üreticilerinden biri olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile Türkiye’de ve dünyada sayılı sektör şirketlerinden biri olan Kimpur, Düzce OSB’de 50 bin tonluk bir yatırımını sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm odaklı, Letonya’daki yatırımını ise stratejik çerçevede tasarlıyor. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Kimpur, geçtiğimiz hafta 2021 Sürdürülebilirlik Raporunu yayınlamıştı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir