Koton’un Mor Oda Sohbetleri Değerli Konuklarıyla Sona Erdi

Share

Her yıl iş dünyası ve sanat dünyasında öne çıkan başarılı kadınların, Koton çalışanlarıyla bir araya geldiği Mor Oda Sohbetleri, bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak hafta boyunca birbirinden değerli konuk konuşmacılar ile gerçekleşti. ‘Kadın’ temasında farkındalık yaratan ve ilham veren Mor Oda Sohbetleri'nde, birbirinden değerli isimlerin konuşmalarında Koton'un toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarını destekleyen mesajlar yer aldı.

 

 

8 Mart Kadınlar Günü’nü bir hafta boyunca birbirinden farklı etkinliklerle kutlayan Koton, Mor Oda sohbetleriyle çalışanlarını bilgilendirici, ufuk açıcı ve yararlı içeriklerle buluşturdu.  Kadınlara yönelik yan haklar ve özel projelerin yanında kişisel gelişim, kültür sanat gibi alanlarda ufuk açıcı iletişim imkanları sunan Koton'un, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak gerçekleştirdiği Mor Oda Sohbetleri birbirinden özel isimlerle başladı. Alanında başarılı isimlerle Koton çalışanlarının buluştuğu etkinliğin ilk gününde Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı AV. Süreyya Turan yer aldı. Oturumun devamında Elif Dağdeviren ‘Vicdanlı Beslenme’, Deniz Bayel ‘Dijital Çağda Ebeveynlik’, Cansu Durucan ‘Nefes-Dişil&Eril Enerji’, Evrim Kuran ‘İş Yaşamında Psikolojik Sermaye’, Zeliha Ünaldı ‘Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, Av. Sima Baktaş ‘Kripto 101’, Berna Laçin ‘Hayal Satıcısı Oyunu Üzerinden Cinsiyet Eşitsizliği Yansımaları’ ve Dr. Işıl Şakraker ‘Uzayda Sürdürülebilirlik’ konularına değinerek Mor Oda sohbetlerini tamamladılar. 

 

Koton Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Gülden Yılmaz'ın açılış konuşmasıyla başlayan Mor Oda Sohbetleriyle ilgili Yılmaz, şirket içinde farkındalığı artıracak projeler geliştirdiklerini, bu konuda üstlendikleri sorumluluğun ise Koton çalışanlarından toplumun geneline açılan bir yelpazede genişlemesini hedeflediklerini belirtti.

 

Kadınlar Günü vesilesiyle iş yaşamında kadın varlığının önemine dikkat çeken Gülden Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: Koton olarak binlerce kadına istihdam sağlıyoruz. El Emeği projemizle de Anadolu’da yaşayan kadınların ekonomik sisteme katılmasına destek oluyoruz. Proje kapsamında oluşan El Emeği Koleksiyonunu da yüzlerce Koton mağazasında moda severlerle buluşturarak kadınların isteyince neler yapabileceğini gözler önüne seriyoruz. Kadınların iş ve sosyal yaşamının gelişmesine katkı sağlayacak tüm projelerde yer almaya ve kadın istihdamını desteklemeye devam edeceğiz. 

 

Koton Sürdürülebilirlik Elçisi, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni, Milli Sporcu, UNDP Sudaki Yaşam Savunucusu Şahika Ercümen'in konuşmasıyla başlayan 8 Mart Haftası boyunca süren Mor Oda Sohbetlerinde Ercümen, Koton kadınlarına ‘Hayatta önünüze ne engel çıkarsa çıksın hayallerinizden vazgeçmemeniz. Ben karşıma çıkan o engellerle bugüne kadar geldim, o engellerle baş etme cesareti gösterdikçe beni daha da güçlendirdiğini fark ettim ve yola daha güçlü devam etmemi sağladı. Şimdiki hedeflerimden biri de dünya kupasında yeni madalyalar kazanabilmek, sonrasında da dünya rekorunu kırabilmek. Tüm kadınları çok güçlü buluyorum en başta annem olmak üzere kadın olarak yapabildiklerimize bazen inanamıyorum. Kendimi tenzih ederek aynı anda hem ev işi yapıyor hem işini yapıyor hem çocuklarına bakıyor ve bu sorumluluklarla biz gerçekten çok güçlü varlıklarız. Önce hayalleriniz olsun ve sonra da o hayallerinizin peşinden gidin, o cesarete hepimiz sahibiz. Kendimizi motive edip, hayallerimizin peşinden tüm engellere rağmen asla ve asla vazgeçmeden gidip devam edersek isteyip de başaramayacağımız hiçbir şey yok’ diyerek seslendi. 

Birbirinden farklı etkinlik ve içeriklerle çalışanlarına şenlik havasında bir 8 Mart haftası yaşatan Koton, her yıl olduğu gibi bu Kadınlar Günü’nde de bugüne özel rozetleri çalışanlarına dağıttı. Koton, TOÇEV’den bardak altlığı satın alarak kız çocukların eğitimine destek oldu. Sanatçı Estel Bensiyor’un tasarımlarıyla hazırlanmış kadın temalı bardak altlıklarını ise Genel Müdürlük’teki Kadın çalışanlarına hediye etti. 

Bu yıl da Koton çalışanlarını bu haftaya özel mor renkli giyinmeye, dikkat çekmeye davet etti ve çalışanlarıyla birlikte özel bir video içeriği hazırladı. Kadın hikayeleri içeren belgesel film önerileri paylaşan Koton, dili cinsiyetçi söylemlerden arındırmaya yönelik duyuruları hafta boyunca yapmaya devam etti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir