Küba Halkı Boyun Eğmeyecek!

ABD destekçisi gruplar ülkenin birkaç noktasında ABD bayraklarıyla sokağa indi ve devrim karşıtı sloganlar attı.

Bu provokasyonla eş zamanlı şekilde sosyal medya üzerinden özellikle ABD'li "gazeteciler" ve yine ABD'de yaşayan karşı devrimciler "halk isyan etti" iddiasıyla paylaşımlara başladılar.

Ancak ABD'nin bu girişimine Küba halkının yanıtı hızlı oldu.

Küba Devlet Başkanı ve Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri Miguel DíazCanel Bermúdez, "Devrimi teslim etmeyeceğiz" diyerek tüm devrimcileri ve devrimin gerçek sahibi Küba halkını devrimi savunmak için sokaklara çağırdığını duyurdu.

Bu çağrının ardından Küba'nın dört bir yanında halk sokağa dökülürken, ellerinde Fidel dövizleriyle devrime sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdiler.

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi de "Küba Halkı Boyun Eğmeyecek" başlığıyla bir açıklama yayımladı ve bu akşam saat 19.00’da Ankara’da ABD elçiliği önünde buluşacağını duyurdu.

Açıklama şöyle:

"Dünden bu yana Küba’da yaşanan olaylar, emperyalizmin devrimci Küba halkıyla derdinin bitmediğini göstermektedir. Çıkarları birbiriyle asla uzlaşmayacak olan iki sınıfın, sömürücüler ile emekçilerin mücadelesi, Küba sokaklarında çıkarılmaya çalışılan provokasyonla bir kez daha kendini göstermiştir. Bu mücadelede kimin hangi safta durduğu, Küba’ya yönelik tavırlarından açık olarak görülmektedir.

Öncelikle, herkes çok iyi bilmelidir ki Küba halkının yıllardır yaşadığı tüm zorlukların sebebi ABD ablukasıdır. Emperyalizm, bu küçük ada ülkesinin altmış yılı aşkın süredir kendisine kafa tutmasını sindiremiyor, her defasında başka araçlar kullanarak Kübalılara boyun eğdirmeye çalışıyor. Öyle alçakça bir saldırı ki bu, tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisini dahi fırsat olarak görüp, binbir zorluk içindeyken Küba’yı daha fazla sıkıştırmanın yolunu aramaktalar. Üstelik bunu, geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca kendi halkını salgın karşısında koruyamamış ve binlerce ölümü adeta izlemiş, bu esnada dünyanın dört bir yanında savaş çığırtkanlığı yapmaya devam etmiş olan ABD yapıyor.

Dün Küba’nın bazı bölgelerinde gelişen protesto gösterilerini takiben azılı Küba düşmanları, sosyal medya üzerinden, yanlış ve yanıltıcı mesajlar yayarak hem Küba halkını tedirgin etmeyi, hem de dünya kamuoyunu manipüle etmeyi denediler. Durumdan vazife çıkaran karşıdevrimciler, Küba’ya müdahale etmenin gerekçesi olarak bu manipülasyonları kullanmaya kalktılar.

Ama başaramayacaklar. Çünkü Kübalılar, ABD’nin bu komplolarını herkesten iyi biliyor. Bu devrimci halk dostlarını da düşmanlarını da çok iyi tanıyor. Devrimi feda etmeye kimsenin niyeti yok! Fidel’in evlatlarının soğukkanlılık ve örgütlülükle bu komployu da boşa çıkaracaklarına inancımız tamdır. Küba’nın dostları ve yoldaşları olarak bizler de üzerimize düşeni yapacağız, kimsenin haksız ithamlar üzerinden Küba’yı karalamasına izin vermeyeceğiz.

Emperyalizm Küba’yı alt edemeyecek. Küba Sosyalist Cumhuriyeti Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel’in söylediği gibi, “Sokaklar devrimcilerindir” ve öyle kalacak!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 49 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir