Share

Kudankulam NGS’de 6’ncı Ünitesinin İnşasına Başlandı

Hindistan'da bulunan Kudankulam Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 6'ncı ünitesine ait reaktör binasının temel plağına ilk beton dökme işlemi resmen başladı. 

 

Rosatom'un mühendislik bölümü olan ASE EC A.Ş.'nin Hindistan Projeleri Başkan Yardımcısı Andrey Lebedev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çalışmalar kapsamında yüksek kapasiteli nükleer enerji birimlerinin kullanımının nükleerde barışçıl iş birliğini genişletme konusunda dost ülkelere güven vereceğeni belirterek şunları söyledi: “İlk iki NGS güç ünitesinin, nominal güç seviyesinde faaliyetlerini sürdürdüğü görülüyor. 3’üncü ünitede yer alacak olan reaktör basınç kabının kurulumu için çalışmalar devam ediyor. İkinci aşamadaki güç ünitelerinin inşası sürüyor. Yani 3’üncü ünitede yer alacak olan reaktör basınç kabının kurulumu için ise çalışmalar devam ediyor.  5’inci güç ünitesinin temeli bu yılın Haziran ayında, 6’ıncı güç ünitesinin temeli ise 20 Aralık’ta atıldı. Kudankulam NGS’nin ana inşaat sürecinin üçüncü aşaması, Tamil Nadu bölgesindeki ve Hindistan Cumhuriyeti'ndeki bütün işletmelerin endüstriyel ve ticari gelişimini sağlamak için ek güç kapasitesi sağlayacaktır.” 

 

Santralin 5’inci ve 6’ncı ünitelerinin kurulumu için gerekli ana ekipmanların tedariki devam ediyor. İnşaat süreci çalışma belgeleriyle destekleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı