Leyla Alaton “Potansiyelini Gerçekleştirebilen Kadın Çağdaş Kadındır”

Share

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton, kadının ekonomik özgürlüğünü kazanmasının önemini ve bunun için yapılması gerekenleri MAG okurları ile paylaşıyor.

 

İş hayatındaki başarıları ile adından söz ettiren iş kadını Leyla Alaton, eğitim ve iş hayatına dair önemli detayları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak yaptığı röportajda MAG okurları ile paylaştı. 

 

Eğitimi ve iş hayatına girişi hakkında “Üniversiteyi Amerika’da okudum ve çalışma hayatına orada giriş yaptım. İlk girişimcilik deneyimimdi. Amerika’dan döndüm ve Alarko Holding’de çalışmaya başladım. Kendi danışmanlık şirketimi kurduğumda otuz dört yaşındaydım. İkinci girişimcilik maceramda başarılı oldum ama büyütmek istemedim. Yönetim kurulu üyesi olarak işleri devam ettirmek için Alarko’ya geri döndüm. Şimdi ise Alarko Holding’deki görevimin yanı sıra Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatındayım” açıklamasında bulunan Leyla Alaton, kadınların iş hayatındaki yerini değerlendirdi ve iş hayatına yeni atılan kadınlar için tavsiyelerini anlattı.

 

İş hayatına yeni atılanların çok uluslu şirketlerde ilk tecrübelerini yaşamalarının kendi standartlarının dünya çapına taşıması için oldukça önemli olduğunu belirten Leyla Alaton, girişimciliğin bu noktadaki öneminin de altını çizdi. Alaton “Girişimcilik hikâyeleri aslında kadınlara çok uygun. Daha büyük start-up fonları olursa ülkemizde, bu hikâyeler daha çok desteklenir ve büyüyebilirler diye düşünüyorum. Bu bir ekosistem meselesi ve yeni oluşmaya başladı bence. Silikon Vadisi’ne benzer şekilde, girişimcilik fikirlerini destekleyici, işi bilen uzmanlara ve bu fikirlerin büyüyüp yeşermesine imkân veren bir ekosisteme gereksinim duyuluyor. O da ülkemizde yeni yeni gelişiyor” dedi.

 

Çağdaş kadını tanımlaması istendiğinde ise “Çağdaş kadın; kendi gücünün, kapasitesinin, sınırlarının, isteklerinin farkında olan ve hayatını bu farkındalıklar çerçevesinde planlayan, önceliklendiren ve yaşayan kadın. Kısacası ekonomik bağımsızlığı olan ve isteklerini, potansiyelini gerçekleştirebilen kadın çağdaş kadın” ifadelerini kullanan Alaton, iş dünyasında kadınların ne gibi zorluklar ile karşılaştığını kendi sektöründe yaşadığı deneyimlerinden ve gözlemlerden yararlanarak anlattı. “İş dünyasında kadın olmanın zorlukları, sadece toplumun kadının sırtına yüklediği rollerden dolayı olabilir. Kadın, “süper kadın” olayına çok soyunuyor ve rollerde eşit bir görev dağılımı olmadığı için zorlanıyor. Eskiden iş hayatı hesapta yoktu. Biz geçiş dönemi kadınlarıyız. Genç nesilde benim gözlemlediğim kadarıyla hiçbir zorluk olmayacak” açıklamasında bulunan başarılı iş kadını Leyla Alaton, iş ve sosyal hayat arasındaki dengeyi nasıl koruduğunu ise “Önceliklerimizi bildikten sonra iş ve yaşam dengesini sağlamak hiç zor değil. Olmazsa olmazlarım, anne olarak tabii ki çocuklarım, yakın ailem, tabii ki yakın arkadaşlarım ve hayatımı kolaylaştıran, daha güzel hale getiren ekibim, yakınlarım. İş yaptığım, yeni şeyler öğrendiğim insanlar. Herkesin ayrı bir yeri var hayatımda; hem kalbimde hem de aklımda” ifadeleriyle dile getirdi.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya genelinde ne gibi bir farkındalık yaratıyor? Sizin bugün için özel bir mesajınız var mı? Sorusunu yanıtlayan Leyla Alaton “Kadınların daha alacağı çok yol var. Şöyle ki mutlaka bir süreklilik garantisi vermeleri gerekiyor. “Kadınlar iş hayatlarına ailevi nedenlerle ara verirler” varsayımıyla zaten birçok şirkette kariyerlerini engellemiş ya da kesintiye uğratmış oluyorlar. Fakat çocuk olayı bittikten sonra kadınların, bıkmadan usanmadan bu kariyer planını yapmaları, şirketlerden bu yönde talepkâr olmaları, bulundukları şirketlerde bu ciddiyette bir kariyer planlaması yapmaları gerektiğini düşünüyorum” dedi. Kadınların gücünden bahseden Alaton “Kadının doğası çok güçlü. Korumacı ama içten! Artık dünyaya kadın tarzı yönetim gelmesi gerekiyor. Uzun vadeli düşünebilen bir vizyon gerekiyor. Kadınlara tek mesajım var; ne yapsınlar etsinler ekonomik bağımsızlıklarını kazansınlar. Hayatta en gerekli şey maddi olarak ayakta durabilmek. Çünkü birçok şey ona bağlı oluyor. Herkes için dileğim, “Umarım ne işte ne de özel hayatta kötü insanlarla karşılaşırlar. Pes etmek yok!” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir