Libra’dan Oyun Tasarımcılarına Hayallerini Gerçeğe Dönüştürme Fırsatı

Hayata geçirdiği mobil oyunlarla milyarlarca dolarlık ekosistem oluşturabilme gücüne sahip oyun tasarımcıları, ABD’den, Japonya’dan ve Çin’den çıkıp yılda 60 bin doları bulan gelir ve oyunların dünya listelerinin zirvesinde olması nedeniyle Türkiye’ye tersine göç başlattı. 2017’den bugüne 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan mobil oyun şirketi Libra Softworks’un Kurucusu Enes Dişli, “Bir oyun tasarımcısının kazancının tavan sınırı yoktur. Çatısı altındaki şirkete de milyarlarca dolar kazandırırken, kendi de aynı şekilde büyük gelir elde eder.  İster yeni başlasın isterse de profesyonel olsun sektör olarak tüm oyun tasarımcılarımıza kapımız sonuna kadar açık” dedi.

 

Türkiye’de birçok oyun şirketi 2020 yılından itibaren uluslararası yatırımlarla birlikte unicorn unvanını kazanarak 1 milyar dolarlık piyasa değerini geçti. Yakın zamanda ise değeri 10 milyar doları aşan decacorn’ların çıkması bekleniyor. Bu ekonomik başarıyı getiren en önemli unsur ise dünya genelinde çok sevilen ve indirilen mobil oyunlar oldu. Oyun tasarımcılarının başrolünde olduğu bu gelişim, tersine göçü de başlattı. Yakın zamana kadar çalışmak için yüksek maaş ve bol imkanlar nedeniyle Amerika’daki Silikon Vadisi’nin yolunu tutan oyun tasarımcıları, yılda 60 bin dolar tutarındaki maaş ve diğer önemli sosyal haklar için yönlerini Türkiye’ye çevirdi. Joy Blast: match-three puzzle!, Match Match 3D – Matching Puzzle Game, Spell Heroes – Tower Defense, Word Universe – Kelime Oyunu, Chickz, Quizbie – Bilgi Yarışması ve Gizli Kelime – Kelime Avı oyunlarının yaratıcısı Libra Softworks’un Kurucusu Enes Dişli, 2021 yılında 30 milyon tutarında yatırım aldıklarını hatırlatarak,  “Türkiye, küresel oyun sektöründe hem üretici, hem de yatırım alan şirketlere yaptığı ev sahipliğiyle çok güçlü bir figür haline geldi. Oyun sektörü ve oyun tasarımcılığı doğası gereği eğlenceli, değerli ve itibarlı bir alanı temsil ediyor. Bu nedenle de oyunları her şeyi ile yaratan oyun tasarımcılığı mesleği de sektörümüzün en önemli noktasını oluşturuyor” dedi. 

 

Artık İlk Tercih Türk Şirketleri Oluyor 

Türkiye’ye tersine oyun tasarımcısı göçünün başladığını anlatan Dişli, “Kısa zaman öncesine kadar Amerika, Japonya, Çin gibi ülkelerdeki oyun şirketlerinde çalışmak bir oyun tasarımcısının hayaliydi. Yüksek maaş, bol sosyal imkanlar ve çoğunlukla da döviz kazanırken Türkiye’de yaşayıp uzaktan çalışabilme imkanı. Şimdi işler tersine döndü. Yetkin bir oyun tasarımcısının çalışmak için ilk tercihi Türkiye’deki oyun şirketleri oluyor. Hem ödenen ve kişinin yetkinliğine göre değişip bir tavan sınırı bulunmayan fakat teknoloji alanındaki diğer iş kollarına göre hayli avantajlı olan maaş sistemi; verilen önemli yan haklar ve uzaktan çalışma imkanının olması Türk şirketlerini bu alanda cazip kılıyor” ifadelerini kullandı

 

Matematikten Görsel Sanatlara Kadar Bilgi Birikimi Şart

Bir oyun tasarımcısının oyunu önce hayal ettiğini ya da kendisine çalıştığı şirketin hayata geçirmek istediği oyun dünyası hakkındaki fikirlerini aktardığını anlatan Libra Softworks’un Kurucusu Enes Dişli, şunları söyledi: “Oyun tasarımcısı öncelikle bir oyuncu olmalı. Oyun tutkunuysanız oyun tasarlayabilirsiniz. Sonra matematik, iletişim, tarih, sinema, müzik gibi geniş bir sanat ve disiplinden beslenmeli ve onları bir araya getirebilmeli. Oyunda hangi unsuru nereye koyacağından haberi olmalı. Sonra iletişimi yüksek olmalı. Bu disiplinle çalışacak ve düşüncelerini oyun dünyasında uygulamaya alacak yetkinlikte olan ya da bu çalışma biçimini öğrenmek isteyen herkes ister belli bir eğitim alsın, ister almamış olsun oyun tasarımı alanında çalışmak istiyorsa bizimle ve sektördeki diğer şirketlerde istihdam imkanı bulacaktır.”

 

Hayallerini Gerçeğe Dönüştürme Fırsatı Sunuyoruz

Libra Games’in oyun tasarımcılarının hayalini gerçeğe dönüştürebilecekleri önemli fırsatları sunduğunu belirten Dişli, “Tasarımcılarımızın düşledikleri oyun dünyasını oyunculara sunabilecekleri tüm imkanları onlara tanıyoruz. Burada sadece iş konuşmuyoruz, tüm çalışanlarımız için iş ve özel hayat dengeli bir şekilde önem taşıyorsa bizim için kıymetli bir iş hayatı oluşturabilmişiz demektir. Bu dengeyi kurduğunuzda, oyuncular için en iyi, en çok tercih edilen ve oynanan oyunları yaratabiliyorsunuz” dedi. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.