Mars Logistics’ten Çalışanlarına Mentorluk Programı

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden Mars Logistics, yöneticilerden oluşan mentorların genç ekip arkadaşlarına iş hayatı ile ilgili bilgi ve deneyimlerini aktardığı, yeni bakış açıları kazandırmayı, beceri ve performanslarını geliştirmeyi hedeflediği, yıllar içinde oluşmuş Mars Logistics kurum kültürünü aktararak ortak bir kurumsal bilinç oluşturmayı amaçladığı Kurum İçi Mentorluk Programını geçtiğimiz günlerde tamamladı.

1989 yılında kurulduğu günden beri sürdürülebilir büyümesini sürdüren Mars Logistics’te yeni hayata geçirilen Kurum İçi Mentorluk Programında Mars Logistics İcra Kurulu Üyeleri mentor olarak yer aldı ve toplamda 21 mentiye mentorluk sağlandı. Mars Logistics İnsan Kaynakları Direktörü Nihal Kansu, mentorluk programını bir şirket kültürü haline getirmeyi planladıklarını belirterek, “Hedefimiz bu programa zaman içinde daha fazla ekip arkadaşımızı dahil etmek” dedi. İlk menti grubunu belirlerken her birimi temsil edecek bir ekip oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen Kansu, menti seçiminin kariyer havuzundan yapıldığını belirtti. Kansu, “Potansiyeli ve isteği olan ve bu program için uygun adayları kariyer havuzundan seçtik. İnsan Kaynakları bölümü olarak yöneticilerimizin önerdiği adayları dikkate aldık” dedi. 

Mentorluk yapacak yöneticilerin vakit kısıtları nedeniyle ve mentilik alacak kişilerin mentorlarından verimli bir şekilde yararlanabilmesi için ilk etapta menti grubunun 21 kişiden oluştuğunu söyleyen Kansu, “3 ay süren programda her menti, mentoruyla ayda en az 3 görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerin her biri en az 1 saat sürdü. Mentiler, bu görüşmeler dışında şirket içinde yapılan strateji planlama toplantılarına da katılabildiler.” dedi.

İlk grubun mentorluk eğitiminin bittiğini ve geri dönüşlerin olumlu olduğunu söyleyen Kansu, 2022 yılında ise tersine mentorluk programını hayata geçireceklerini belirterek, “Yıllar içinde oluşan kurum kültürünün ve deneyimlerinin genç arkadaşlarımıza aktarılması önemliydi ancak çağa ayak uydurmak, güncel kalabilmek ve kuşak farkını ortadan kaldırmak da başarılı olmanın anahtarlarından. Bu nedenle 2022 yılında tersine mentorluk programı uygulayıp genç arkadaşlarımızı yöneticilerimizle yeniden buluşturacağız ve kendilerinin fikirlerini yönetici arkadaşlarımız ile paylaşmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.


Etiketler: 76 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir