Milli Güreşçi Yasemin Adar: “Yakın bir gelecekte güreş kadınlardan sorulacak”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü tarafından POSSIBLE – Strategies for Talent desteği ile “Olimpiyatlardan Yayılan Ses: Eşitiz” başlıklı etkinlik gerçekleştirildi. KASFAD Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Koca moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte HeForShe Türkiye Koordinatörü Sinem Aydın, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda kadınlarda Türkiye'ye güreşte ilk madalyayı getiren Milli Güreşçi Yasemin Adar ve üçüncü olarak Türkiye'ye cimnastik tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını kazandıran Milli Cimnastikçi Ferhat Arıcan söz aldı. Yasemin Adar konuşmasında; “Kadın güreşi alanı sadece 25 yıldır var. Bu alanda kadınlar olarak güzel başarılar elde ettik ve yakın bir gelecekte güreş kadınlardan sorulacak” dedi

“Olimpiyatlardan Yayılan Ses: Eşitiz” başlıklı etkinlik, İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü tarafından, POSSIBLE – Strategies for Talent’ın desteğiyle düzenlendi. BİLGİ Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İlknur Hacısoftaoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı etkinliğin moderatörlüğünü ise KASFAD Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Koca yürüttü. Etkinlikte HeForShe Türkiye Koordinatörü Sinem Aydın, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda kadınlarda Türkiye'ye güreşte ilk madalyayı getiren Milli Güreşçi Yasemin Adar ve üçüncü olarak Türkiye'ye cimnastik tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını kazandıran Milli Cimnastikçi Ferhat Arıcan söz alan isimler arasındaydı.

“Türkiye spor federasyonları yönetim kurullarındaki kadınların oranı sadece yüzde 5”

KASFAD Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Koca konuşmasında, modern sporun en önemli kurumsal organizasyonları olan olimpiyat oyunlarının tarihinin aslında bir eşitlik mücadelesine dayandığını belirtti. Güncel kadın-erkek sporcu oranlarına değinen Koca; “Bakanlık’tan aldığımız son verilere göre kadın sporcu sayısının en az olduğu spor dalı güreş ve bu daldaki kadın sporcu oranı sadece yüzde 5. Cimnastik ise kadın sporcu oranın en fazla olduğu spor dallarından biri, bu alandaki kadın sporcu oranı yüzde ise 75. Türkiye spor federasyonlarının yönetim kurullarındaki kadınların oranı ise sadece yüzde 5. Sporda gerçek bir kadın erkek eşitliğinin sağlanabilmesi için sadece sporcu sayılarının değil yönetimde görev alacak kadın liderlerin de artması gerekiyor”

Milli Güreşçi ve Türkiye Güreş Federasyonu Kadın Güreşinden Sorumlu Asbaşkanı Yasemin Adar, “2024 Paris Olimpiyatları’na az bir zamanımız kaldı bu nedenle şimdiden antrenmanlarımıza başladık. Olimpiyatlar her sporcunun hayalidir ve orada başarılı olmak eşsiz bir duygu” diyerek konuşmasına başladı. Adar, “Güçlü kadın, geçmişe takılı kalmayan ve kendi gücünün farkında olan, hayatında öz saygıyı merkeze alan, güçlü, iradeli, mutlu, sevdiği işi yaparak üreten kadındır. Bir kadın olarak sporun bana en önemli katkısı özgüven oldu” dedi. Gençlere rol model olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren sporcu; “Kadın güreşi alanı sadece 25 yıldır var. Bu alanda kadınlar olarak güzel başarılar elde ettik ve yakın bir gelecekte güreş kadınlardan sorulacak” dedi. 

“Sporun cinsiyeti yoktur”

“Erkekler jimnastik yapar, bale yapar, voleybol oynar aynı şekilde kadınlar futbol oynar” diyerek konuşmasına başlayan Milli Cimnastikçi Ferhat Arıcan; “Erkekler cimnastik yapmaz denilen bir alanda dünya çapında başarılar elde etmiş bir sporcu olarak, çocuklara cinsiyet eşitliğini aşılamak ve bir fikri büyük kitlelere yaymak adına sporun çok güçlü bir araç olduğuna inanıyorum. Spor branşlarını kadın – erkek olarak ayıramayız, sporun cinsiyeti yoktur” dedi. 

HeForShe Türkiye Koordinatörü Sinem Aydın, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından Haziran 2021’de yayınlanan “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Kurum Rehberi”nin önemini gündeme getirdi. Türkiye’de bir ilki temsil eden rehber ile spor kurumlarının toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayabilmeleri adına somut adımlar atabilmeleri hedefleniyor.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 80 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir