Onkoloji Hastaları El Sanatları İle Stres Atıyor!

Denizli Onkoloji Gönüllüleri Derneği; haftada bir gün onkoloji hastaları ve hasta yakınları için el sanatları kursu düzenliyor.

Onkoloji hastalarının tedavi sürecinde şüphesiz iyileştirici etkenlerden biri de moral. Bu düşünceden yola çıkan Denizli Onkoloji Gönüllüleri (DENOG), haftada bir gün onkoloji hastaları ve hasta yakınları için el sanatları kursu düzenliyor. Tam 7 yıldır düzenlenen kursta el emeği birbirinden güzel ürünler ortaya çıkıyor. Kursları; Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Eğitmeni Derya Şimşek veriyor.Evlerde kullanılmayan şişe, bardak, tepsi gibi eskimiş objeleri boyayarak güzelleştiren kursiyerler, stres attıkları kursta zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorlar. DENOG Başkanı Nejla Aslan, kursiyerlerin hem kendileri ve dostları hem de dernek için istedikleri objelerden hediyelikler yaptıklarını söyledi. El sanatları kursunda bir şeyler üretirken çok da mükemmeliyetçi olmadıklarını kaydeden Aslan, “Kursiyerlerimiz arasında Kontrol döneminde olan ve tedavileri süren arkadaşlarımız var. Kursiyerlerimizin çoğunun meme kanseri öyküsü var. El sanatları onların kollarını fazla zorlamayan, basit ve zevkle yapılan bir etkinlik. Bu arada kurslarımıza az da olsa hasta yakınlarımız da katılıyor. Hep birlikte bir şeyler üretmekten mutlu oluyoruz. Hiçbir şey için geç değil. El becerisi olsun veya olmasın herkesin bu tür faaliyetlere katılmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Onkoloji Hastaları El Sanatları İle Stres Atıyor!1El Sanatları Öğretmeni Derya Şimşek ise önceki yıllarda DENOG üyelerine takı tasarım ve tel kırma kursları verdiğini, bu yıl ise ahşap ve cam boyama yaptıklarını dile getirdi. Bu yılki çalışmalarının bir geri dönüşüm projesi olduğunu kaydeden Şimşek, “Evde olan fazla malzemelerle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Tepsileri, kavanozları, şişeleri, süs kabaklarını boyuyoruz. Eski objeleri modernize edip kullanılır hale getiriyoruz. Bu faaliyet kursiyerlerimize adeta terapi gibi geliyor. Öğrenmesi çok kolay ve keyifli. İsteyenler evinde de bu tür etkinlikler yapabilir” diye konuştu. Kursiyerlerden bazılarının görüşleri ise şöyle:

Gülhan Aydoğan (DENOG Başkan Yardımcısı):

Buraya gelmek bize terapi gibi geliyor. Ben şahsen koşa koşa geliyorum. Arkadaşlarla birlikte güzel zaman geçiriyoruz. Hem çalışıyoruz, hem konuşuyoruz. Hepimize çok iyi geliyor.

Nurhan Çomuk:

Evdeki eski eşyalarımızı değerlendirdik. Ben eski bir sandalyemi boyadım, evin baş köşesine koyduğum bir mobilya haline geldi. Eski tepsilerimi boyadım. Hepsi de çok güzel oldu.  Hocamız bize eskitme, çatlatma gibi bir çok yöntem öğretti.

Işıl Limoncu:

Eski şişe ve kavanozlardan eşimize, dostumuza çok güzel hediyelikler yaptık. Şimdi de tepsi boyuyorum. Buraya geldiğimizde, pandemiyi hastalığı her şeyi unutuyoruz. Bu ortamda arkadaşlarla birlikte olmak başka bir mutluluk.

Günnur Peynir:

Ben kursa yeni başladım. Boyama işi gerçekten çok zevkliymiş, çok sevdim.  Ben çocuklarım için şişeden objeler yaptım, tepsi boyadım. Burada nasıl zaman geçiyor anlamıyorum.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz İçeriklerle ilgili Kanun ve Hukuka aykırılık içeriğin şağlayıcısı veya bültenin sahibini bağlar. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir