Ordu’da Sözleşmeli Tarım Atağı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyada pandemi olarak ilan edilen kovid-19 salgını nedeniyle yaşamsal hayatta bir kez daha önem kazanan tarım sektörü için ülkeler ciddi tedbirler almaya devam ediyor.

Bu noktada ülkemizin tarım sektörüne canlılık katmak için yaklaşık bir yıl öncesinde öngörülü yaklaşım ile gerekli adımları atan Ordu Büyükşehir Belediyesi, kurduğu sistem sayesinde 19 ilçenin tamamında işlenebilir boş arazi bırakmayacak şekilde tarım üreticilerine destek ve işbirliği programlarını sürdürüyor. Tarımsal sektöre her zaman gerekli desteği sağlayan Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, üretimi teşvik etmek ve tarımsal ürünlerden daha çok katma değer elde ederek, hem ilimiz hem de ülkemiz tarım sektörüne katkı sağlamak amacıyla Ordu’da yeni bir süreci başlatıyor. “Tarımda Sözleşmeli Üretim Modeli” adıyla atılan bu adım kapsamında Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin ihtiyaç duyduğu tohum, fide, fidan, sabit tesis vb. girdi ihtiyaçlarını karşılayacak, bu girdilerin maliyeti oranında üreticilerden ürettiği ürünün bir kısmını geri alarak pazarlayacak ve kendi imkânları ile üretim yapan çiftçilerin ürünlerine belirli standartlarda üretmesi şartıyla alım garantisi verecek.

ORDU’DA SÖZLEŞMELİ TARIM BAŞLIYOR

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in “Gıda Güvenliği Enerji Güvenliği Kadar Önemlidir” söylemi üzerinden Ordu’da bir tarım hareketi başlatan Büyükşehir Belediyesi, bu işi önceden düşünmüşçesine kurulu bir sistem geliştirdi.
Tarımın ülkeler için en önemli ve stratejik sektör olduğunun bugün gelinen süreçte daha iyi anlaşıldığını söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Aylardır ülkeleri etkisi altına alan kovid-19 salgını bir kez daha gıda ve tarımın ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiş oldu. Bu tabloyu tabii ki önceden görmedik ama yaşanabilecek her türlü olaya karşı tarım sektörünü canlı tutmak adına var gücümüzle çalıştık. Bir yıldan bu yana attığımız adımlar ve kurduğumuz sistem sayesinde bu yıl üretimde bir kayıp yaşanmadan geçirilmesini sağladık. İlçelerimizde boş arazi bırakmayacak şekilde ürün çeşitliliği sağladığımız gibi, üreticilerimize de her türlü desteği verdik. İlimizde üretimi teşvik etmek, daha çok üreterek hem ilimiz hem de ülkemize kazanç sağlamak adına şimdi de ‘Tarımda Sözleşmeli Üretim Modelini’ devreye sokuyoruz. Bilindiği üzere tarımda üretim kadar önemli olan bir konu daha vardır ki o da pazarlamadır. Zira pazar olmadan üretim olmaz. Çiftçimiz üreteceği ürünü ederi miktarda satacağına inanmadığı zaman üretimde çekimser kalabiliyor. Bazı alanlarda ise ya çok az üretim yapıyor ya da hiç yapmıyor. İşte biz de yapacağımız bu çalışma ile tam da bu noktada devreye giriyoruz” dedi.

“BİRÇOK ÜRÜNE ALIM GARANTİSİ SAĞLAYACAĞIZ”

Bu sistem sayesinde birçok ürüne alım garantisi sağlayacaklarını belirten Başkan Güler, “Bu sistemi iki şekilde uygulayacağız. Birincisi üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu tohum, fide, fidan, sabit tesis vb. girdi ihtiyaçlarını karşılayacak ve bu girdilerin maliyeti oranında üreticilerimizin ürettiği ürünün bir kısmını alarak pazarlayacağız. İkinci olarak da kendi imkânları ile üretim yapan çiftçilerimizin ürünlerine belirli standartlarda üretmesi şartıyla alım garantisi vereceğiz. Böylelikle çiftçimiz ürününün pazar sorunu olmadığını en baştan bileceği için üretmekten çekinmeyecek, ayrıca yüksek standartlarda ticari değeri yüksek tarımsal ürünler üretecektir” diye konuştu. (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir