Pandemide Annelerde Tükenmişlik Sendromu Arttı

Psikolog İlknur Peder Covid-19 pandemi sürecinde evlerinde çocukların uzaktan eğitimiyle ilgilenen ve hane halkının idari sorumluluğunu üstlenen annelerin bu sıkıntı süreçten en çok etkilenen ebeveyneler olduğunu açıkladı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle esnek çalışma, evden çalışma, dönüşümlü çalışma gibi uygulamalara
uzaktan eğitiminde eklendiğini Türkiye’de yaklaşık 25 milyon öğrencinin bu uygulamaya dahil
olduğunu hatırlatan Psikolog İlknur Peder, “Çocuklarının eğitiminin kesintiye uğraması ailelerde ve öğrencilerde farklı kaygılar oluşturdu. Uzun bir suredir çocuklarımız ve gençlerimiz evlerinden derslere katılarak eğitimlerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Gün içerisinde çocuğun okulda olduğu saatlerde sorumluluğu okul idarecilerine ve öğretmenlere aitti. Anne babalar ya da gün
içerisinde çocukların sorumluluğunu alan büyük anne vs okul saatlerinde dinlenebiliyor, kendine
zaman ayırabiliyordu. Uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte çocuğun derse katılımının takibi,
ödevlerin yapılması gibi sorumluluklar çocuklarla birlikte evde vakit geçirmek durumunda olan
annelerin veya çocuğun sorumluluğunu alan aile bireylerinin üzerine yüklendi”

ANNELERİN YÜKÜ ÇOK ARTTI

Psikolog Peder, aynı evde birden fazla çocuğun olmasıyla birlikte bu durum özellikle de annelerin
yükünü oldukça arttırdığını belirterek, “Çocuğun derse katılımını takip etmekle ve ödevlerle boğuşan anneler bir yandan da evin diğer sorumluluklarını yerine getirmeye çabalıyor. Hele de evde eğitim gören birden fazla çocuk varsa işler daha da zorlaşıyor. Gürültü yapmamak için evi bile süpürmeye fırsat bulamayan anneler, ev işi ve çocukların eğitimi döngüsü arasında sıkışıp kalıyorlar. Bir çok danışanım aylardır yaşadıkları bu döngünün içerisinde duygusal çökkünlük , tükenmişlik sendromu , öfke kontrol sorunu gibi sorunlar yaşamaya başladılar.Yarı yıl tatilinin ardından yüz yüze eğitimin kısmen başlaması bu sorunu bir nebze çözecek olsa da birçok ailenin çocuğunu okula göndermemeyi tercih etme ihtimali yüksek” şeklinde konuştu.

YASADIĞIMIZ BU SURECİN NE KADAR SÜRECEĞİ ŞU AN BELİRSİZ.

Peder, sözlerine şöyle devam etti, “Annelerin ya da çocuğun uzaktan eğitim sorumluluğunu alan yetişkinlerin kendi duygu durumlarını, psikolojik sağlıklarını ihmal etmemeleri bu süreçte oldukça önemli. Çocukla gün boyu evde vakit geçiren annelere, yetişkinlere gün içerisinde kendileri için minik huzurlu zaman adacıkları oluşturmalarını öneririm. Ufak zaman dilimlerinde kişinin rahatlamasını zihnini boşaltmasını sağlayacak bir şeyler yapması, nefes egzersizi ile oksijen alımını düzenlemesi, ufak egzersizler, mümkünse yürüyüş yapılması yaşanabilecek psikolojik sorunların önlenmesini sağlayabilir. Bu süreçte yaşanan zorlukları biriyle eş, komşu, arkadaş paylaşmak da işleri bir nebze kolaylaştırabilir. Çocuğun ders başarısı, alacağı notlar tek hedef haline getirilmemeli. Esas hedef bu zorlu zamanlardan ailecek en az hasarla çıkabilmek olmalı. Aile bireylerinin fiziksel, ruhsal, ekonomik vs. Alacağı hasar ne kadar az olursa süreç o kadar kolay atlatılabilir. En önemlisi toplum olarak pandemiyle savaşa uzun soluklu biçimde psikolojik olarak hazır olmalıyız. Çünkü salgının sona ereceği zamanla ilgili kesin bir öngörü sahibi değiliz. Aileyi bu süreçte güçlü biçimde ayakta tutacak sosyal projelere, eğitimlere özel önem vermeliyiz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.