Pınar Eczacıbaşı “İşine Saygı Duymayan Başarılı Olamaz”

Share

Vizyoner bakış açısıyla Pınar Eczacıbaşı, kadınların ekonomik özgürlükleri için neler yapabileceklerini, nerelerden destek alabileceklerini ve iş hayatındaki düşüncelerini MAG okurları ile paylaşıyor.

 

Başarılı iş kadını Pınar Eczacıbaşı, eğitim ve iş hayatına dair önemli detayları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak yaptığı röportajda MAG okurları ile paylaştı. 

 

Eğitimine lise sona kadar Türkiye’de devam eden, üniversite eğitimini ise Amerika’da tamamladığını anlatan Pınar Eczacıbaşı, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Finans dalında yaptığını söyledi. "Üniversite eğitimim arasında Eczacıbaşı İlaç’ta Kalite Kontrol Laboratuvarı ve İlaç Pazarlama bölümlerinde çalıştım. Master eğitimimi tamamladığım yaşlarda, çocukluktan beri içimde taşıdığım mücadeleci yapımla, kendi kanatlarımla uçmak ve kendi yolumu çizmek istedim ve aile dışında iş aradım. Nitekim o yıllarda Türkiye’ye yeni giriş yapmış olan çok önemli birkaç Amerikan bankası vardı; iki tanesinden teklif aldım ve bugün birleşmeler neticesinde JP Morgan olan, Manufacturers’ Hanover Trust’ta işe başladım” açıklamasında bulunan ve bugün kendi şirketinin yöneticisi olan Eczacıbaşı, uzun yıllar süren bir profesyonel hayattan sonra kendi finansal yönetim ve danışmanlık şirketini kurmuş olmaktan ve Avrupa Yatırım Fonu bünyesinde kurulu bir fonun yatırım komitesi üyesi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

Vazgeçemediği prensiplerinden bahseden Pınar Eczacıbaşı, çok detaycı bir yapısı olduğunu belirtti. ““Şeytan ayrıntılarda gizlidir.” sözüne inanırım ve bu yüzden de yüzeysel iş yapılmasına tahammülüm yoktur. Kolay pes etmem ve hemen havlu atanları tasvip etmem. Yalana tahammülüm yoktur. Disiplin, iş hayatında olmazsa olmaz; işine saygı duymayan başarılı olamaz” açıklamasında bulunan Eczacıbaşı, kadınların iş hayatındaki yerini şu sözlerle değerlendirdi: “Kadın çalışan sayısı gün geçtikçe artmasına rağmen maalesef cinsiyetçi ayrımlar nedeniyle hâlâ olması gereken düzeyde değil. En eğitimli kadınların bile, sektörlerinde tepe noktaya ulaşabilmiş olanlarının sayısı çok az. Bu yurt dışında da böyle keza.” 

 

İş hayatına yeni atılan kadınlara fikirler veren Eczacıbaşı “İş hayatına yeni atılan kadınlara tavsiyem, hayallerinin peşinden koşsunlar. Para yoksa da destek yoksa da yola çıksınlar bir şekilde. Fikir çok önemli bir unsur. İyi fikir her zaman para getirir, su yolunu bulur. İş fikrine dönüşebilecek yaratıcı fikirler üretsinler ve masaya koysunlar. Her fikir değerlidir ancak, her fikir o gün için iş fikrine dönüşemeyebilir. Bunu ancak fikri masaya koyarak anlayacaklar. Cesaret çok önemli bir unsur. Kalplerinin, ideallerinin peşinden gitsinler. Türkiye’de girişimcilikle ilgili çok ciddi çalışmalar var” dedi.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dünya genelinde ne gibi bir farkındalık yaratıyor? Sizin bugün için özel bir mesajınız var mı? Sorusunu yanıtlayan Pınar Eczacıbaşı “Kadınlara yılda bir gün yerine keşke her gün aynı ilgi ve saygı gösterilebilse. Yine de bu gün, farkındalık oluşturmak açısından hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. “Tüm kadınların bu kutsal gününü kutluyor ve güven içinde, özgürce ve hak ettiklerimize ulaşmış olarak yaşadığımız günlere kavuşmamızı diliyorum” açıklamasında bulunan Eczacıbaşı tüm kadınlar için daha adil bir dünya dileğini belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir