Share

Sağlık-Sen’den Hekim Sendikalarına Uyarı

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, hekim sendikalarına uyarıda bulunarak, ayrıştırıcı değil birleştirici olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Hekim sendikalarına uyarıda bulunan Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “Sağlık ekip işidir. Doktorundan, hemşiresinden, ATT’sin den, memurundan, personelinden, bilgi işlem görevlisinden, sivil toplum kuruluşlarından topyekün ekip ruhunu ve iş barışını sağlamak toplum sağlığı açısından önemlidir. İş barışı ve ekip ruhunu bozan her türlü eylem faaliyetlerden uzak durup, gerekli iyileştirmelerin altına imza atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen'den Hekim Sendikalarına Uyarı
Uyarılarda bulunan Özdemir sözlerinin devamında, “Son günlerde kurulan hekim sendikaları birleştirici değil ayrıştırıcı dil kullanıyor. Sağlığın ekip işi olduğunu maalesef unutuyorlar. Doktor hemşiresiz, hemşirede doktorsuz bu sistemin yürümeyeceğini bilmesi gerekiyor. Hekim sendikaları sağlık çalışanlarını YSP olarak adlandırarak küçümsüyor hâlbuki 6. Dönem toplu sözleşme de sağlık çalışanlarının yardımcı ibaresi kaldırılarak sağlık hizmetleri sınıfında yer alması da sağlanmıştır. Bundan bihaber olanlara da duyurulur. Birisi hemşire ile aynı tuvaleti kullanmak istemez, yemekhanede sağlık memuru ile sıraya girmek istemez, kendine ayrıcalık ister. Diğer sendika ‘Hekim dışı çalışanlar döner sermaye almamalıdır’ der. Hekim- Sen başkanı ‘risali-nur MEB müfredatına girmesi gerekiyor’ der. Yine aynı sendika ‘hekim harici, tüm sağlık personele dahil olmak üzere MHRS randevusu yoksa ne kendisine nede hastasına bakmayınız’ der. Tüm bu söylemeler sağlık sistemine zarar vermekten öte geçemez. Bizde diyoruz ki ayrıştırıcı dil, değil birleştirici olun. Hakkınızı arayın tabiki ama hakkınızı ararken de herkesin hakkına hukukuna saygı duyun. Bu konu ile ilgili Sivil toplum kuruluşu il temsilcisi olarak birleştirici, iyileştirici her türlü göreve hazır olduğumu bildirir, ayrıştırıcı, uzaklaştırıcı tüm faaliyetlerin karşısında olduğumu tüm kamuoyuna duyuruyorum. Bu vesile ile son yaşanan sorunlarla ilgili hekim sendikalarının ayrıştırıcı, ekip ruhu ve iş barışını bozacak olan talihsiz açıklamalarını da kınıyorum, kendilerini sağlık camiasından özür dilemeye davet ediyorum. Sivil toplum kuruluşları olarak hep birlikte mücadele edip birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz.” dedi.

You may also like...