Share

Sónar+D’de Metaverse’ten iklim krizine bügünün ve geleceğin konuları tartışılacak

Bugüne dek binlerce müzikseveri ağırlayarak müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren ve altıncı kez Zorlu PSM’yi 18-19 Mart’ta festival alanına dönüştürecek Sónar İstanbul’un Digilogue’un katkılarıyla gerçekleştirilen yaratıcılık ve teknoloji platformu Sónar+D’nin panel programı açıklandı. Yaratıcı topluluklardan gelen fikirlerin bugünümüzü nasıl değiştirdiğini ve geleceği nasıl şekillendirdiğini keşfeden Sónar +D’de, yaratıcı endüstriden öncü isimler Metaverse’ten NFT’ye, kamusal alandan ve teknolojiden iklim krizine, gamingten üç boyutlu sinemaya bügünün ve geleceğin konularını tartışacak. Ücretsiz düzenlenen panellere online olarak kayıt yapılabiliyor.

 

Zorlu PSM’yi bu yıl altıncı kez müzik, yaratıcılık ve teknolojinin merkezine dönüştürmeye hazırlanan, 100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul’un, Yaratıcı Endüstriler ve Teknoloji Girişimcisi ve xtopia’nın Kurucusu Lalin Akalan’ın küratörlüğünde, Digilogue’un katkılarıyla gerçekleştirilen Sónar+D programında yer alacak panelleri açıklandı. Teknolojik inovasyonlardan sanat dünyası ve sosyal değişime kadar geniş kapsamlı tartışmaların dünya genelindeki sektör ve endüstrilerden araştırmacılar, yenilikçiler ve iş liderleriyle gerçekleşeceği beş farklı panelin yer alacağı Sónar+D’nin detayları bu yıl da göz alıyor. “Kamusal Alan ve Teknoloji”, “Sürdürülebilir NFT”, “Daha kaç kez iklim krizini konuşmamız gerekecek?”, “Metaverse ve Gaming” ve “Immersive Sinema” olarak öne çıkan panellerin detayları ise şu şekilde;

 

Kamusal Alan ve Teknoloji Sosyal İyilik

Dijital çağda kaçınılmaz olarak sokaklar ve kamusal alanlar da teknoloji entegreli tasarım mekanları haline geldi. Bu mekanların herkesçe ulaşılabilir olması, hem toplumsal mesaj vermeyi kolaylaştırıyor, hem de sosyal fayda için kolektif bilinç oluşturmayı hızlandırıyor. Konunun önemi ve gelecek olasılıklarını; bu alanda hem ülkede hem globalde öncü isimlerden olan Refik Anadol, ödüllü heykeltıraş ve Louis Vuitton cephe tasarımıyla tanınan Seçkin Pirim, bilgisayar ortamında mimarlıkla mimarinin sınırlarını araştıran ve ''Yankı'' eseriyle Beyoğlu sokaklarında gördüğümüz Melike Altınışık, Hope Alkazar Direktörlüğü ile yepyeni ve heyecanlı bir yaklaşım sunan Bahar Turkay,  global olarak kamusal alanlara ve ikonik yapılara dijital müdahalelerle yeni yorumlar sunan Robin Yayla ve Galata Kulesi 3D haritalamasıyla dijital sanatı herkese ulaştıran Awesome Bros kurucularından Süleyman Yılmaz tartışacak.

 

Sürdürülebilir NFT

Artık ana akım konulardan biri haline gelen NFT'lerin, etki alanı genişledikçe tartışılan konuların başlıkları da çoğaldı. Kripto paraların ekolojik etkilerinin yanında blok zincirleri kullanan NFT'lerin sürdürülebilirliği de büyük önem arz ediyor. Bu alanda, konuya farklı perspektiflerden bakacak önemli isimlerin bir arada olacağı panelde; iklim krizini ele alan podcast serisi eş kurucularından ve NFT'ye olan özel ilgisiyle Utku Güven, yeni teknolojiler ve NFT, token ekonomi gibi konularla ilgili eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Devrim Danyal, Bilgi Üniversitesi sürdürülebilirlik ve topluma hizmetten sorumlu rektör danışmanı Prof. Itır Erhart, görsel-işitsel sanatçı ve müzisyen olan ve kripto sanat alanında üretim yapan Kerim Safa, kendini bildi bileli çizim yapan grafik tasarımcı Birol Bayram ve yerli yabancı markalarla işbirliği yapan renkli çizimleriyle illüstratör Simay Bahçıvan'ın katılımıyla gerçekleşecek.

 

Daha Kaç Kez İklim Krizini Konuşmamız Gerekecek?

Çağımızın belki de en önemli konusu olan iklim krizi üzerine sayısız konuşmalar, eylemler, etkinlikler düzenlendi. Tüm bu kolektif çabanın yanında değişim hala olması gerektiği yere ulaşamadı. Bu hayati konuda herkesi harekete geçirmek için inovasyon ve etki girişimciliğine odaklanan İmece ekibinden Alper Güven, ''Fridays for Future Turkey'' ile ''Dünya Evim ve Yanıyorsa'' çalışmasıyla iklim krizi konusunu farklı platforma taşıyan müzisyen Banu Kanıbelli, 1.5 derece blogunun eş kurucusu genç çevre ve bilim aktivisti Duru Barbak, İklim Gazetesi'nin kurucusu gazeteci Merve Kara Kaşka, küresel sorunlara yenilikçi çözümler geliştiren mekanizmaların desteklenmesi için çalışan Mustafa Özer ve  yerel markalara destek olmak ve lokal ekonomiye dikkat çekmek için Lokal Hareket girişimini başlatan Nil Ertürk, bu panelde bir araya gelerek iklim krizi hedefine bir katkı daha sunacak.

 

Metaverse ve Gaming

Hızla büyüyen bir market haline gelen ''metaverse'' ve ''gaming'' endüstrisi hakkında farklı perspektiflerden, daha faydalı ürünler çıkarabilecek açılardan ele alınabiliyor. Sayısız imkan sunan metaverse'leri, sadece teknik detaylar açısından değil, felsefi açıdan da tartışacak olan analizlerini geniş kitlelere ulaştıran Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Labaratuvarı Kurucusu Mimar ve oyun tasarımı dersleri veren Güven Çatak, İngiliz Edebiyatı Doktoru yazar Kaya Genç, besteci, Yeni Medya Sanatçısı ve Yazılımcı Mehmet Ünal, ''Dilozof'' YouTube kanalıyla felsefe arkaplanını kitlelere farklı konu başlıklarında sorduğu sorularla ulaştıran Pelin Dilara Çolak, ve Webrazzi'de Metaverse, NFT sanal gerçeklik, dijital sanat ve artırılmış gerçeklik konularında yazı dizileri hazırlayan içerik üreticisi Tuğçe İçözü olacak.

 

Immersive Sinema

Immersive (üç boyutlu) deneyimler günlük hayatın doğal bir parçası haline gelmeye başlamışken, herkes tarafından daha aşina olunan sinema salonlarındaki bu deneyimler yeniden ele alınacak. Yıllardır var olan IMAX, 4dx gibi teknolojilerle, izleyiciyi içine alan ve filmi yaşatan donanımların deneyime etkisi üzerinde konuya farklı perspektiflerden bakabilecek önemli isimlerin bir araya geleceği panelde, yaratıcılığın mecralar üstü olduğuna inanan ve multi-disipliner bir anlayışla farklı alanlarda üretim yapan Gökhan Yücel, çeşitli dergilerde sinema üzerine yazıları yayınlanan ve çektiği kısa filmlerle çeşitli ödüller kazanan Haktan Kaan İçel, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Film Küratörü Müge Turan, kısa ve uzun metraj filmleri yüzden fazla festivalde gösterilen Sinema Yazarı ve Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı