T-Talks’ta Güvenli İnternet konuşuldu!

Share

TikTok’un video serisi T-Talks toplumsal konulardan gündeme dair önemli başlıklara, bireysel başarı hikayelerinden kitleleleri etkileyen dikkat çekici öykülere kadar birçok konuda farklı bir perspektif yaratmayı hedefliyor.

Dünyanın önde gelen kısa video platformu TikTok'un "T-Talks" adıyla gerçekleştirdiği sohbet serisi, Şubat ayında güvenli internete odaklandı ve konunun uzmanlarının sesi oldu.

T-Talks; serinin 5. ayağında, internet kullanımını her yaştan insan için daha güvenli hale getirmenin yollarını aradı. Seriye bu kez teknoloji gazetecisi Ahmet Can Şit ve akademisyen Doç. Dr. Yavuz Samur konuk oldu. Alanında uzman iki isim internet kullanıcılarına tavsiyelerde bulunarak 8 Şubat Güvenli İnternet Günü’nün önemine dikkat çekti.

Güvenli interneti, kontrolün kullanıcıya ait olduğu internet olarak tanımlayan gazeteci Ahmet Can, bir çok kullanıcının detaylarını okumadan onayladığı kullanıcı sözleşmelerinin önemini vurguladı. Sosyal medyanın amacına uygun kullanılması gerektiğini söyleyen Ahmet Can “Hayatımızdaki en önemli kaynak zaman ve günde 6 ile 7 saatimiz akıllı telefonların başında veya bilgisayar başında geçiyor. Dolayısıyla ekran yönetimi burada en önemli konulardan biri. TikTok’un burada çok önemli çözümleri var. O da Dijital Refah. Çünkü burada TikTok’u kaç saat kullanabileceğimizi ayarlayabiliyoruz” dedi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretim üyesi Doç Dr. Yavuz Samur, çocukların gençlerin ekran karşısında geçirdiği süreyi doğru yöntemesi için çalışmalar yaptığını söyledi. Yaş sınırının önemini vurgulayan Samur, ebeveynlerin çocukların hangi içerikleri tükettiklerini kontrol etmesinin önemine dikkat çekti. Samur konuya ilişkin “Güvenli internet dediğimiz şey içerikle ilgili bir şeydir. O yüzden çocuklarımız hangi web sitelerine giriyor, hangi uygulamaları kullanıyor ve bunların içeriğinde neler var bakmalıyız” dedi. Ebeveynlerin çocuklarına “ver bakalım telefonunu, senin TikTok’taki keşfet sayfanda neler var?” diye sorması gerektiğini söyleyen Samur bu içeriklerin ebeveynlere “çok şey söyleyeceğini” ifade etti.

  

T-Talks serisi; TikTok platformunun internette pozitiflik, yaratıcılık, mutluluk ve her şeyden önce neşe vaat eden kimliğini temel alarak ortaya çıktı. İlk bölüm, izleyicilerle bağlantı kurmak ve önemli bir konuya ışık tutmak için, Meme Kanseri Farkındalık ayı içinde gerçekleştirilen kampanyayla başlamıştı. Seri daha sonra aşk ve ilişkilere odaklanan kampanyayla devam etti. Serinin üçüncü ayağındaysa T-Talks merkezine kişisel gelişimi aldı. Dünyanın dört bir yanındaki toplulukları temsil etmede kilit rol üstlenen TikTok, dördüncü serisinde harekete geçmek için cesaret arayan ve kendi işletmesini kurmak isteyenlere ilham vermeye odaklandı. T-Talks serisi Şubat ayında güvenli interneti odağına aldı. 

 

TikTok'un topluluğuna ilham vermeyi hedeflediği T-Talks serisi  #ttalkstürkiye çatısı altında üretmeye ve kullanıcıların hayatlarına ışık tutmaya devam edecek.

 

T-Talks serisi, platformun farklı kulvarlarda büyük başarı gösteren içerik üreticilerine ışık tutuyor, içerik ekosistemini genişletiyor ve eğitici, farkındalık yaratmayı hedefleyen içeriğe ağırlık veriyor. Kullanıcılarının hayatlarına mutluluk ve değer katmayı hedefleyen TikTok kendi işini kurmak isteyenlere cesaret vermeye devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir