Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2021

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık 36,39, aylık 12,51 arttı

Tarım-ÜFE'de (2015=100), 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre 12,51, bir önceki yılın Aralık ayına göre 36,39, bir önceki yılın aynı ayına göre 36,39 ve on iki aylık ortalamalara göre 23,73 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde 5,49, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde 6,95, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde 12,91 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde 10,60, çok yıllık bitkisel ürünlerde 11,71, tek yıllık bitkisel ürünlerde 15,00 artış gerçekleşti.

Tarım-ÜFE yıllık değişim oranı (), Aralık 2021

Yıllık Tarım-ÜFE'ye göre 7 alt grup daha düşük, 5 alt grup daha yüksek değişim gösterdi
 
Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, 2,43 ile turunçgiller ve 20,32 ile çeltik oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, 123,44 ile lifli bitkiler, 67,33 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve  49,31 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren tek alt grup ise 19,80 ile tropikal ve subtropikal meyveler oldu.

Alt gruplara göre Tarım-ÜFE yıllık değişim oranları (), Aralık 2021

  
Aylık Tarım-ÜFE'ye göre 6 alt grup daha düşük, 6 alt grup daha yüksek değişim gösterdi

Bir önceki aya göre artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, 2,44 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları ve 4,20 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, 26,44 ile turunçgiller ve 17,77 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise 10,45 ile tropikal ve subtropikal meyveler oldu.

Alt gruplara göre Tarım-ÜFE aylık değişim oranları (), Aralık 2021

  

Aralık 2021'de, endekste kapsanan 86 maddeden, 20 maddenin ortalama fiyatında azalış olurken 5 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 61 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.            

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.