Tarımın Sultanları İnegöl’de Yarıştı

Share

İnegöl Belediyesi, şehrin güçlü değerlerinden biri olan tarımın gelişmesine önemli katkılar sunan kadınlar için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Tarımın Sultanları” bilgi yarışması düzenledi. 57 mahalleden 171 kadının katıldığı ve her mahalleyi 3 kadının temsil ettiği bilgi yarışması, renkli görüntülere sahne oldu. Kadınlar günü özel konseriyle finali yapılan yarışmada Kozluca Mahallesi 1’inci, Karagölet Mahallesi 2’nci ve Kıran Mahallesi 3’üncü oldu.

 

Sanayisiyle olduğu kadar tarımıyla da adından söz ettiren ve bereketli topraklarında yetişen ürünlerle sofraları süsleyen İnegöl’de tarım, kadınların ellerinde yükseliyor. İnegöl’de bereketli topraklar kadar, bu toprakları işleyen hünerli ellerin de emeği göz ardı edilmiyor. Tarımda kadınların emeği ve katkısının yadsınamaz bir gerçek olduğu düşüncesiyle, İnegöl Belediyesi tarafından İlçe Tarım Müdürlüğü’nün de katkı ve destekleriyle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde özel bir organizasyona imza attı. Tarımın maharetli elleri için “Tarımın Sultanları” ismiyle bilgi yarışması düzenlendi.

 

57 TAKIM KIYASIYA YARIŞTI

İnegöl genelinden merkez ve kırsal mahalleler arasında 57 mahalleden 171 kadının tarım bilgisiyle yarıştığı bilgi yarışmasına ilgi yoğun oldu. Her mahalleyi 3 kişiden oluşan takımların temsil ettiği Tarımın Sultanları Bilgi Yarışması, 13.00’da Beşinci Mevsim Kültür Merkezinde başladı. Akşam saatlerine kadar süren yarışmada kadınlara tarım ve hayvancılık ile ilgili sorular yöneltildi. Aynı zamanda ilçede mahalleler arasında kaynaşmayı sağlamak, tarihimizden günümüze kadar her alanda kadınların önemini ve değerini vurgulamak ve tüm kadınlara toplumumuz, milletimiz ve insanlık için ne kadar önemli olduklarını göstermek maksadıyla yapılan yarışmanın finali ise akşam 17.00’da gerçekleştirildi. 57 takım arasında finale 3 takım kaldı. Bu 3 takım arasında 1’inci, 2’nci ve 3’üncüyü belirlenen final yarışması yapıldı.

 

DERECEYE GİREN TAKIMLAR

Final etabında en fazla soruya doğru cevap veren Kozluca Mahallesi takımı 1’inci olup 7.500 TL’lik ödülün sahibi olurken, Karagölet Mahallesi takımı 2’nci olarak 5.000 TL ödül aldı. Kıran Mahallesi takımı ise 3’üncü olarak 2.500 TL’lik ödülün sahibi oldu. Dereceye giren mahalle takımlarına sertifika ve ödüllerini protokol üyeleri takdim etti.

 

İNEGÖL’E YAKIŞAN BİR ETKİNLİK OLDU

Ödül takdimi için sahneye davet edilen Kaymakam Eren Arslan, “Tarımın Sultanları hem ismiyle hem heyecanıyla tarımda da üreten şehir olan İnegöl’ümüze çok yakışan bir etkinlik oldu. Sonuçta bu bir yarışma ve adı yarışma olunca bir derecelendirme de yapılıyor. Burada yarışan kadınlar, performanslarıyla bir sonuca ulaştılar. Ama bence buradaki herkes başarılı, herkes bu yarışmanın birincisi. Ben katılan tüm kadınları tebrik ediyorum. İnşallah gelecek yıllarda çeşitlendirilerek daha da geliştirilerek bu yarışmanın devamının yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

“HANIMEFENDİLERİN VAR OLDUKLARI HER ALANDA NE KADAR BAŞARILI OLDUKLARINI BİLİYORUZ”

Belediye Başkanı Alper Taban ise “İzlerken çok heyecan duydum. Ben de bir yandan soruları cevaplamaya çalıştım ama teknik bilgiler vardı orada. Tüm yarışmacıları kutluyorum. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Biz bu yarışmayı bu vesileyle ve beraberinde başkaca farkındalıkları da oluşturmak üzere gerçekleştirdik. Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz organizasyonuyla güzel bir yarışma gerçekleştirdik. Biz hanımefendilerin gerçekten var oldukları her alanda ne kadar başarılı olduklarını biliyoruz. Artık hanımefendilerin olmadığı bir alan yok. Annelik rolü zaten çok kutsal… Bir toplumu şekillendiren, kıymetli hanımefendiler” diye konuştu.

 

8 Mart’ın kadınlar günü olarak kutlanmasının acı bir olay ile başladığını ve bugünlere geldiğini hatırlatan Taban, “Daha çok çalışan bayanların, emekçilerin günü olarak ifade ediliyor ama biz bunu tüm hanımefendilere ithaf ediyoruz. Tüm hanımların varlıklarıyla, duruşlarıyla, üretkenlikleriyle hayatımıza değer kattığını düşünüyoruz. Ben bu vesileyle tüm hanımefendilerin kadınlar gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

Tarımın Sultanları bilgi yarışması hakkında da bilgiler veren Taban, “Yarışmamıza 57 mahallemizden 171 yarışmacı katıldı. Her birine çok teşekkür ediyorum. Bizler final bölümüne katıldık ancak bu organizasyona katkı koyan herkesi, derece alan takımlarımızı, bu yarışmada olma cesareti gösteren hanımefendileri kutluyorum” açıklamalarında bulundu.

 

Ödül takdimi için sahneye davet edilen AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş da “Böyle güzel bir etkinlik hazırladığı için Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Hanımefendilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Dereceye giren mahallelerimizin temsilcilerini de tebrik ediyorum” dedi.

 

RIDVAN SAYIN İLE KADINLAR GÜNÜ ÖZEL KONSERİ

Tarımın Sultanları bilgi yarışmasının ödül töreni sonrası Rıdvan Sayın’ın sahne aldığı Kadınlar Günü özel konseri gerçekleştirildi. Salonu dolduran kadınlara eğlence dolu anlar yaşatan konser, kadınlar günü coşkusuna coşku kattı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir