Tüp Bebek Tedavisi Görecek Olan Çiftler Dikkat!

Share

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner tüp bebek tedavisi görecek olan çiftlere önerilerde bulundu.

Tüp Bebek Tedavisi Görecek Olan Çiftler Dikkat! Tüp bebek tedavisi görecek çiftlere önerilerde bulunan Gökalp Öner “Çocuk sahibi olmaya çalışılan süreçte sigara ve alkolden uzak durmak gerekiyor. Yapılan tüm çalışmalar sigarayı pasif veya aktif tüketmenin hem yumurta, hem de sperm kalitesini olumsuz etkilediğini göstermektedir. Hatta embriyonun rahme tutunmasını negatif etkileyerek tüp bebekte gebelik başarısını düşürür. Ayrıca kilo vermek de önemli. Fazla kilolu olmak yumurta kalitesini negatif etkilerken, mevcut kilonun %10’u kadar kilo vermek yumurta kalitesini 5 kat artırır” diye konuştu. Gökalp Öner, Akdeniz tipi beslenmenin kalp ve damar sağlığına faydalarının yanı sıra tüp bebek başarısını arttırmaya da yardımcı olabileceğini belirtiyor. Öner, “Bu konuda yapılan çalışmalarda Akdeniz usulü beslenmenin tüp bebek başarısını artırdığı gözlenmiştir. Çalışmada, tüp bebek tedavisinden 6 ay önce Akdeniz usulü beslenmeye geçen kadınların tüp bebekle gebelik elde etme başarısı yüzde 65-68 oranında artmıştır. Akdeniz usulü beslenme balık, sebze, meyve, baklagiller ve zeytinyağı içermektedir. Bir de psikolojiyi yüksek tutmak gerekiyor. Tüp bebek tedavisi sürecinde psikolojiyi hazırlamak bu süreçte yaşanacaklar konusunda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi almak ve güvenilir uzmanlar tarafından takip edildiğini hissetmek bu süreçte çok önemli” diyor.

GÜNCEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ SUNULMALI 

‘Kişiye özel tüp bebek tedavisi’nin tercih edilmesi gerektiğini belirten Dr. Gökalp Öner, “Başarıyı etkileyen en önemli faktör, tüp bebek tedavisini gerçekleştirecek olan uzmanın her çifti ayrı değerlendirmesi ve güncel tedavi yöntemlerini sunmasıdır. Tüp bebek ilaçları zamanında ve etkin dozda yapılmalıdır. Tüp bebek tedavinizi planlayan uzmanların kadının kilosu, yaşı, yumurta rezervi, hormon değerleri, varsa önceki tedavi dozları ve ek hastalıklarına göre kişiye özel tedavi dozları ayarlamalı ve her gün aynı saatte düzenli yapılmalıdır” diyerek uyardı.

Tüp Bebek Tedavisi Görecek Olan Çiftler Dikkat!

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir