Share

Türkiye’nin Gelişiminde Kimya Sektörüne Büyük İş Düşüyor

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Adana’da gerçekleşen Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) Kimya Sektörü Strateji Toplantısı’nda konuşan Türkiye’nin ilk kimya ihtisas organize sanayi bölgesi GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “OSB’mize üye firmalarımızla 2021’de 1 milyar dolara yaklaşan ihracat rakamına ulaştık” açıklamasında bulundu.

 

Çin’in kimya endüstrisinde öne çıkan ihtiyaçları gözeterek tasarladığı Şangay Kimya Endüstri Parkı’ndaki başarıyı GEBKİM ile Türkiye’de uyguladıklarını söyleyen Aracı, Adana’da yatırıma hazır olduklarının altını çizdi. 

 

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Adana Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) Kimya Sektörü Strateji Toplantısı gerçekleştirildi. Tüm gün süren ve iki oturum şeklinde gerçekleşen toplantıda; dünyada ve Türkiye’de kimya sektörünün analizinden global kimya sektöründeki trendler ve yatırım stratejileri konularına kadar birçok başlıkta konu ele alındı. 

 

TÜRKİYENİN İLK KİMYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TOPLANTIYA TAM KADRO KATILDI

Toplantıya; Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Kocaeli-Gebze Kimya İhtisas OSB (GEBKİM)Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Adana İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Remzi Özdoğan,  Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Başer, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, TOBB Kimya Sanayi Sektör Meclis Başkanı Timur Erk, PETKİM SOCAR Pazarlama Müdürü Mevlüt Çetinkaya katıldı. ‘Global Kimya Sektöründe Megatrendler, Türkiye İçin Fırsatlar ve Tehditler’ başlığında bir konuşma gerçekleştiren GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, SANTEK Kimya Sektörü Strateji Toplantısı bizim için çok önemli. Bu yüzden toplantıya Türkiye’nin ilk kimya ihtisas organize sanayi bölgesi GEBKİM OSB Yönetim Kurulu olarak tam kadro katıldık” dedi. Güçlü ekonomilerin gelişmiş kimya sektörüne ihtiyacı olduğunu her fırsatta vurgulayan Aracı, GEBKİM olarak kimya sektörü özelinde Türkiye’ye katma değer sunduklarını ifade etti.

 

KİMYASAL DENDİĞİNDE TEDİRGİN OLMAYAN BİR TOPLUM ALGISI OLUŞTURMALIYIZ

SANTEK Kimya Sektörü Strateji Toplantısı’nda kimyanın topluma doğru anlatılması gerektiğinin özellikle üzerinde duran GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Aracı, sektörünün hak ettiği şekilde büyüyebilmesi için kimyanın halka doğru anlatılması gerektiğini ifade ederek; “Kimya sektörünün yatırımında ve ihracatında fırsatları konuşabilmek, harekete geçebilmek için öncelikle kimyasal dendiğinde tedirgin olmayan bir toplum algısı oluşturmalıyız. Kimyasal dendiğinde sanki zehirmiş algısı olan bir toplumuz. Fakat hayatın her alanında; içtiğimiz suda, yediğimiz yemekte, giydiğimiz kıyafette kısaca yaşamın her alanında ‘KİMYA’ var. O yüzden diyorum ki 100 kimyasal üretiyoruz. Ben bunu söylerken gurur duyuyorum. Toplumun her kesiminden vatandaşımızın da bu algıda olması gerektiğini düşünüyorum. Bir ürünü veya bir kimyasalı zararlı kılan şey kullandığımız miktardır. Bunu doğru anlatabilmeliyiz. Toplumda kimyanın algısının değişmesi, her alanda yeni fırsat kapıları açacaktır” açıklamalarında bulundu.

 

ŞANGAY KİMYA ENDÜSTRİ PARKI BAŞARISINI GEBKİM OLARAK TÜRKİYE’DE UYGULUYORUZ

Almanya’da ekosistem yaratan kimya ihtisas OSB’lerin ‘CHEMPARK’ adıyla Avrupa’ya yayılırken, Çin’de yer alan Şangay Kimya Endüstri Parkı, kimya ihtisas OSB’lerin başarısını gözler önüne serdiğini söyleyen Aracı, “Çin’in kimya endüstrisinde öne çıkan ihtiyaçları gözeterek tasarladığı Şangay Kimya Endüstri Parkı, ‘ürün entegrasyonu, kamu hizmeti entegrasyonu, lojistik ulaşım entegrasyonu, çevre koruma entegrasyonu ve yönetim’ ilkelerini gözeterek uzmanlık, merkezi yatırım, kaynak yoğunlaştırma ve fayda oluşturulması gibi olumlu değerler üretti. Bizler de GEBKİM Kimya İhtisas OSB olarak bu başarıyı sağladık. Kimya sektörü; geride bıraktığımız 2021 yılının haziran ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre ihracat şampiyonu oldu. Takip eden aylarda ihracatta ikinci ve üçüncülüğü aldı. 2021 yılında 25,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek, cumhuriyet tarihimizin rekorlarına ortak olma onuruna eriştik. GEBKİM OSB olarak tarihi başarının önemli bir parçasını oluşturuyoruz. OSB’mize üye firmalarımızla 2021’de 1 milyar dolara yaklaşan ihracat rakamlarına ulaştık. ISO 500 ve ISO ikinci 500 listesinde yer alan 13 firmamız bulunuyor” vurgusunda bulundu. 

ADANA’DA YATIRIMA HAZIRIZ

“Türkiye’nin dört bir yanında devreye alınacak kimya ihtisas OSB’lerle, kimya sektörünün ihracat başarısını destekleyebilir, Türkiye’yi kimya üretimi bakımından dünya sıralamasında üst sıralara taşıyabilir, bölgesel istihdam sağlayarak hem nitel hem de nicel iş sahaları kazandırabilir, güvenli, çevreci, ölçümlenebilir kimya üretimini destekleyebiliriz” diyen Aracı, “Bizler; GEBKİM ailesi olarak Adana’da kurulması planlanan Ceyhan Yumurtalık Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yatırım yapmak istiyoruz. Yumurtalık, Akdeniz’in en önemli limanlarından biri. Biz de kimya alanında stratejik öneme sahip bu bölgede GEBKİM olarak yatırım yapıp, Dilovası’nda kurduğumuz bu ekosistemi Adana’mızda da kurmak ve ülkemizin ekonomisine değer katmak istiyoruz. GEBKİM olarak, kimya alanında gerçek anlamda ihtisaslaşmış bir OSB olarak, Adana’da yapacağımız yatırımlarla burada bir rol model olacağımızı düşünüyoruz” ifadesini kullandı. Başkan Aracı, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi ile kimya sektöründeki ara eleman sorununa çözüm sunduklarının da altını çizdi. Aracı, çalışan annelere yönelik hayata geçirdikleri GEBKİM anaokulu projeleri ile de sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirdiklerini belirtti. GEBKİM’in bulunduğu bölgeye birçok değer katarak, kurduğu ekosistemle, o bölgenin ekonomik ve sosyolojik olarak zenginleşmesine katkı sağladığını belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı