TÜSİAD Başkanından Enerji Uyarısı

Enerji ve İklim konulu konferansta konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Kaynaklarımız az, dışa bağımlıyız ve cari açığın önemli bir bölümünü enerji ihtiyaçlarımızı karşılarken yaratıyoruz. Etkin bir dönüşümü, öngörülebilir piyasa odaklı uygulamaları kararlılıkla hayata geçirerek sağlayabiliriz” dedi.
Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) ev sahipliğinde Dünya Enerji Görünümü 2019 Raporu’nun (World Energy Outlook 2019) Türkiye tanıtımının da yapıldığı 10. IICEC Enerji Konferansı İstanbul’da düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Kaslowski, “Enerji, sosyal ve ekonomik kalkınmanın en kritik bileşenleri arasında olmaya devam ediyor. Çağımızın teknolojik gelişmelerine bağlı olarak, değer zinciri içindeki önemi daha da artıyor. Her yıl, bu alandaki gündemin en önemli belirleyicisi olan Dünya Enerji Görünümü Raporu’nun, Türkiye tanıtımında sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 21 yüzyılın mottosu “sürdürülebilirlik ve dönüşüm”. En büyük sorumluluğumuzun, geleceğin sahipleri olan gençlerimize karşı olduğuna inanıyoruz. Onların taleplerini, politika oluşturma, yatırım planlama, iş modellerimizi geliştirme süreçlerinin belirleyici unsuru olarak konumlandırmalıyız. Dönüşümü de sadece geçmişten alınan derslerle değil geleceği öngörerek şekillendirmemiz gerekiyor. Bu da toplumun dinamiklerini şekillendiren tüm tarafların güçlü sinerjisine ihtiyaç gösteriyor” dedi.
OXFORD SÖZLÜĞÜNDE YILIN KELİMESİ “CLİMATE EMERGENCY”
Geçtiğimiz hafta Madrid’de gerçekleşen İklim Değişikliği Konferansı’nın 2020 yılı sonrası dönem için önemli tartışmalara ev sahipliği yaptığını, Oxford sözlüğünün yılın kelimesini “Climate Emergency” olarak duyurduğunun altını çizen Kaslowski, şöyle devam etti, ” Bu kelimenin kullanımı geçtiğimiz yıl kat be kat arttı. Yetkililer bunun artan farkındalık ile beraber, sorunun aciliyetini vurguladığına dikkat çekiyor. İklim değişikliğinin yol açtığı doğal afetlerden kaynaklanan ekonomik kayıp, yıllık ortalama 300 milyar dolar civarında öngörülüyor. İklim değişikliği, bizim de titizlikle ele almamız gereken bir konu. Bu sorunun çözümü, ancak bugünden başlayacak dönüşüm ile mümkün. Tedbirsiz kalmanın veya gecikmenin maliyeti çok yüksek. Öte yandan, devletlerin ve finans dünyasının aldığı kararlar somut adımları hızlandırıyor. Avrupa Parlamentosu İklim Değişikliği Konferansı öncesinde iklim acil durumu ilan etti. Avrupa Yatırım Bankası, tüm finansman faaliyetlerini 2020 yılı sonundan itibaren Paris Anlaşması’nın hedefleriyle uyumlu hale getireceğini açıkladı. AB gündemindeki “European Green Deal” konusu, sınırda vergi uygulamalarını, STA’lara eklenecek hükümleri ve tarife dışı engeller konusunu gündeme taşıdı. Bu nedenlerle, bilimsel temeller üzerine inşa edilen, politikalar arası tutarlılığı ve bütüncüllüğü sağlayan, katılımcılıkla hazırlanmış, uygulanabilir tedbirler içeren bir yol haritasının kararlılıkla hayata geçirilmesi gerektiğini belirtiyoruz” (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir