“UAESEB Türk Dünyası İdealinin Vücut Bulmuş Halidir”

Türk Eğitim-Sen ve Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB) Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Kocakaplan ile birlikte 7-10 Ekim 2019 tarihleri arasında Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da bir dizi toplantıya katıldı.

Genel Başkan Geylan, Kazakistan Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası’nın 95. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ‘Zamanın Getirdiği Sendikal Gerçekler ve Güçlükler” konulu Uluslararası Yuvarlak Masa Toplantısı ile Kazakistan Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası’nın 14. Olağan Genel Kurulu’nda hazır bulundu. Toplantılarda; Türk Eğitim-Sen’in de aralarında bulunduğu UAESEB’e bağlı kuruluşların temsilcileri, Eğitim Enternasyonel (EI), Avrupa Eğitim Sendikaları Komitesi (ETUCE), Uluslararası Sendikalar Birliği (ITUA) Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ICTU) yetkilileri ve bu kuruluşlara bağlı ülkelerin temsilcileri ile Kazakistan Eğitim Bakanlığı yetkilileri katılarak sunumlarını gerçekleştirdiler.
MEMUR SENDİKALARI 10 YIL YASAL MEVZUATTAN MAHRUM KALDI
Geylan toplantıda yaptığı konuşmada eğitimin toplumsal kalkınmanın itici gücü ve ön koşulu olduğunu söyleyerek, eğitim alanında örgütlenmeyi çok önemsediğini kaydetti. Sendikaların kamu yönetiminin bir paydaşı olduğuna vurgu yapan Geylan, Türkiye’de sendikal hayatın işçi ve memur sendikacılığı olarak iki kulvarda yürüdüğünü bildirdi. Türkiye Kamu-Sen ve bağlı sendikaların 1992 yılında kurulduğunu ancak yasal zemine 2001 yılında kavuştuğunu söyleyen Geylan, “Memur sendikaları yaklaşık 10 yıl yasal mevzuattan mahrum bir şekilde faaliyetlerini yürüttü” dedi. Geylan, “Ülkemizin imzaladığı bir takım uluslararası sözleşmelere dayanarak haklarımızı kullanmaya çalıştık. Ancak parlamentomuzun 2001 yılında kabul ettiği sendika kanunu ile birlikte yasal bir zemine kavuştuk. Türkiye’de eğitim alanında örgütlü 20’nin üzerinde sendika bulunmaktadır. Bu sendikalar arasında Türk Eğitim-Sen gerek üye sayısı ile gerekse faaliyetleri ile göz doldurmaktadır, Türkiye’de muteber bir yere sahiptir” dedi. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz İçeriklerle ilgili Kanun ve Hukuka aykırılık içeriğin şağlayıcısı veya bültenin sahibini bağlar. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz