Unesco Müzik Şehri Kırşehir’de müzik odaklı kalkınma hamlesi toplantısı yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında finanse edilen UNESCO Müzik Şehri Kırşehir’de Müzik Odaklı Kalkınma hamlesi toplantısı 13 Ocak 2022 Perşembe günü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantıya Vali İbrahim Akın ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile birlikte katılan Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, program açılışında yaptığı konuşmasında şunları ifade etti: 

“Müziğin kalbi Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına müzik alanında dahil olmasıyla birlikte Müzikle Kalkınma Hamlesi toplantımıza katılan herkese saygılarımı sunuyorum.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Müzik alanında dahil olan şirin Kırşehir’imizin “Müzikle Kalkınma Hamlesi”nde üzerine düşenleri tüm paydaşlarımızla birlikte yapıyor olmak kuşkusuz büyük önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere ilimiz şirin Kırşehir UNESCO yaratıcı şehirler ağı içerisinde yer alıyor. Anadolu’nun ortasında Bozkırın sesini tüm yurda ve dünyaya duyuran Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman gibi üstatlarımız ve Anadolu Abdal geleneğinin tüm temsilcilerinin kuşkusuz bu gelişmede sonsuz katkı ve emekleri olmuştur.

İlimizin tarihsel ve kültürel mirası içerisinde bulunan ve gelecek kuşaklara da özgür bir şekilde aktarmakla yükümlü olduğumuz Bozlak müziğinin icrası kadar bilimsel bir şekilde incelenmesi de önümüzde bir görev olarak durmakta ve bunun da gerekleri yapılmaktadır.

Hatırlatılacağı üzere 7-8 Temmuz 2021 tarihlerinde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kırşehir Ulusal Müzik Çalıştayı gerçekleştirilmiş ve çalıştayda sunulan tüm bildirilerle birlikte çalıştay raporu da Kırşehir Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak kültür arşivimizdeki yerini almıştı. Yine aynı yıl içerisinde Müzikle Kalkınma Hamlesi kapsamında gençlerimizi müzikle buluşturmak adına şehrimizin farklı yerlerine yerleştirdiğimiz Müzik Duraklarımızla farkındalık yaratmıştık. 
UNESCO Müzik Şehri Kırşehir’de Müzik Odaklı Kalkınma Hamlesi Projesi kapsamındaki Dijital Müzik Stüdyosu ve YouTube Çekim Odası, içerdiği cihazlar nedeni ile teknik bir personelin kontrolünde olması gerektiği için, bünyesinde bir Ses Teknisyeni barındıran Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde kurulacak ve merkezi konumu ile tüm müzisyenlerin kullanımına açık olacaktır.

Mesleki Beceri Geliştirme ve Üretim Atölyeleri (Müzik Aletleri Yapımı ve Bakım Onarım Atölyeleri) ise Kırşehir Belediyesi’ne ait olan ve Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan 3 katlı binanın bu proje için tahsis edilen bir katında kurulacaktır.
Yine Bağbaşı Mahallesinde, Muharrem Ertaş Evinin yanında bulunan Kırşehir Belediyesi’ne ait boş arazide, Kırşehir Belediyesi’nin ayni katkısı ile bahsi geçen atölyelere özel tek katlı bir yapı inşa edilecektir.
İlaveten Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün karşısında yer alan Ahi Evran-ı Veli Külliyesi içerisindeki Zanaatkârlar Çarşısında bulunan bir dükkân Şehir Merkezi Satış Mağazası olarak tahsis edilecektir. Satış mağazasının tefrişatı için Kırşehir Belediyesi tarafından ayni katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Bu kapsamdaki çalışmalarımızın bundan sonra da artarak devam edeceğinin altını çiziyor; “Kötülerin gölgesi olmaz, dalı olmaz” diyen Dadaloğlu’nun sözünü havalandıran büyük ozanımız Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş başta olmak üzere Türk Halk Müziğinin tüm üstatlarını buradan bir kez daha saygıyla anıyor, hepinizi canı gönülden selamlıyorum.”

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.