USESAM’dan HDP Analizi

USESAM Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş, yapmış olduğu HDP analizinde şu başlıklara dikkat çekti:

“Nisan ayında yapmış olduğumuz ve sadece Kürt seçmene yönelttiğimiz ankette, Kürt seçmenin sadece yüzde 2’si ayrı bir Kürt devleti kurulması gerektiğini ifade ediyor. Yine ankete katılan Kürt vatandaşların yalnızca yüzde 5’i sol düşünceye sahip olduğunu, yüzde 79’u ise kendini Müslüman ve dindar olarak niteliyor.”

“HDP EN ÇOK OYU, KENDİSİNİ DEVRİMCİ VEYA SOLCU OLARAK NİTELEYEN TÜRKLERDEN ALIYOR”

HDP ile ilgili analiz sonucunun bu veriler sonucunda başladığına dikkat çeken USESAM Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Müseyip Erdoğmuş, “Kürt seçmenin sadece yüzde 17’si HDP’ye oy verdiğini ve yüzde 39’u asla HDP’ye oy vermeyeceğini ifade ediyor. Ankete katılan Türk seçmen ve kendini solcu veya devrimci olarak nitelendiren vatandaşlarımızın yüzde 41’i ise HDP’ye oy vereceğini ifade ediyor. Bu da demek oluyor ki HDP, Kürt’lerden çok kendisini devrimci veya solcu olarak tanımlayan Türklerden oy alıyor.” dedi.

“HDP, DEVRİMCİ VE MARKSİST-LENİNİST BİR TÜRKİYE DİZAYN ETMEK İSTİYOR”

HDP’nin Türkiye’de dağınık halde olan devrimci, Marksist ve Leninist tüm parti, grup ve oluşumlar tarafından desteklendiğini ve bu yönüyle de Kürtleri asla temsil etmediğinin çok net bir gerçek olduğunu dile getiren Erdoğmuş, “HDP’nin siyasi fikri ve topluma sunduğu çözüm önerisi, muhafazakâr ve dindar Kürtler üzerinde hiçbir sempati oluşturmadığı gibi, çok sert bir tepkiyle karşılanmıştır. HDP’nin siyasi arenada artık yeri ve savunduğu fikir çok nettir. Devrimci ve Marksist-Leninist bir Türkiye dizayn etmek. Bu fikir Kürtlerden çok, Türk devrimcilerden karşılık görmüştür. Bundan sonra HDP’nin bu çizgisi daha derin ve belirgin olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 14 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir