0
Share

Yandex, YandexART’ı tanıttı

Yandex, iş ve yaratıcılık için görseller ve animasyonlar üretmeye yönelik bir ağ olan YandexART’ı tanıttı

Yandex, metin komutlarıyla görseller ve animasyonlar oluşturan Yandex AI Rendering Technology (YandexART) yapay sinir ağını sundu. Şu anda Shedevrum uygulamasına entegre edilmiş olan YandexART, Yandex Business’ta reklamların görselleştirilmesine yardımcı oluyor ve yakın bir zamanda Yandex Keyboard ve diğer Yandex hizmetlerinde de kullanılabilecek.

YandexART, her modelin bir önceki modelden daha üstün bir çözünürlüğe sahip olduğu bir dizi görsel örneği oluşturan “cascade diffusion” yöntemiyle görseller ve animasyonlar üretiyor. İlk olarak, kullanıcının metin komutlarına göre görüntüler ve kareler oluşturuyor. Ardından görselin çözünürlüğünü kademeli olarak iyileştirip, bu görsele ayrıntılar ekliyor. Yandex ART’ın grafikleri, Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde kullanımda olanShedevrum’un bir önceki nesil modeliyle karşılaştırıldığında daha gerçekçi ve ayrıntılı. Yeni nesil model, yapılan iç değerlendirme sonuçlarına göre kullanım senaryolarının %60’ında daha iyi sonuçlar veriyor.

Yandex, daha iyi bir kalite için yapay zeka eğitiminde kullanılan veri setini 1,5 kat artırdı ve metin açıklamalı yaklaşık 330 milyon görsele ulaştı. YandexART, görsel açıdan en iyi görüntüleri sunmak için üç filtreleme modu ile kullanıcıların isteklerini daha iyi bir şekilde anlamasına yardımcı olan yeni bir metin tanıma algoritmasına sahip.

Güncellenen yapay sinir ağı; yüzleri, gözleri ve elleri daha iyi işleyerek hiper-gerçekçi portreler oluşturulmasına olanak tanıyor. Bununla birlikte belirli kültürleri daha iyi anlayabiliyor. YandexART ünlü mekanları ve şehirleri, önemli tarihi figürleri ve dünya çapında sevilen çizgi film ve masal karakterlerini tanıyabiliyor.

YandexART nerelerde kullanılıyor:

– YandexART, Shedevrum’da kullanıcıların görsel ve video oluşturmasına yardımcı oluyor. Uygulama yayına girdiğinden bu yana 100 milyondan fazla kez kullanıldı.

– Yandex Business üzerinden reklam oluştururken YandexART tarafından önceden oluşturulmuş uygun bir görsel seçme şansınız bulunuyor. Yandex Business için yapay zeka kullanılarak oluşturulan görsel stok, 650 farklı iş sektörünü kapsayan yaklaşık 3000 görsel içeriyor. Bu görseller şu anda reklam kampanyalarının %82’si için kullanıma açık ve yaklaşık her beş ilandan birinde kullanılıyor.

– Yandex Keyboard üzerinde bir metin açıklamasına dayalı bir görüntü oluşturmak ve bunu arka planın olarak ayarlamak için YandexART kullanılabilinecek. Bu hizmet 2023 yılı bitmeden sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir