Zayıflama Ameliyatları Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor !

Share

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre zayıflama ameliyatlarının sonrasında hastaların bazı kanser türlerine yakalanma riski de artabiliyor

İngiliz Cerrahi Dergisi’nde (British Journal of Surgery) yayınlanan yeni bir araştırma zayıflama ameliyatlarının bazı kanser türleri açısından riski azaltırken, bazılarında ise risk oranını iki katına çıkarabildiğini ortaya koydu.
İngiltere’de 1997-2012 yılları arasını kapsayan hastane istatistikleri incelenerek yapılan araştırmada; zayıflamaya yönelik çeşitli mide operasyonları geçiren toplam 8 bin 794 obezite hastası ile ameliyat olmayan 8 bin 794 obezite hastasının durumları ele alındı.

KOLOREKTAL KANSER TEHLİKESİ
Zayıflama ameliyatı geçiren hastalarda, ameliyat geçirmemiş hastalara kıyasla hormona bağlı kanser (meme, endometriyal veya prostat kanseri) gelişme riskinin yüzde 77 oranında azaldığı görüldü. Özellikle mide bypass’ı ameliyatlarının hormana bağlı oluşan kanser riskini yüzde 84’e kadar gerilettiği kaydedildi. Ancak buna karşın zayıflama ameliyatı geçiren obezite hastalarında kolorektal kanser türlerine (kalın bağırsak kanserleri) yakalanma riskinin iki katından fazla arttığı tespit edildi. Daha önce yapılan bazı araştırmalar da obezite ameliyatlarının kolorektal kanser riskini artırabileceğini ortaya koymuştu. Ameliyat geçirmeyen hastalarda ise riskin sabit kaldığı belirlenmişti. Araştırmacılar; elde edilen bulguların daha iyi anlaşılabilmesi için ek çalışmalara da ihtiyaç olduğunun da altını çizdi. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

You may also like...