Zayıflama Ameliyatları Kalın Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor !

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre zayıflama ameliyatlarının sonrasında hastaların bazı kanser türlerine yakalanma riski de artabiliyor

İngiliz Cerrahi Dergisi’nde (British Journal of Surgery) yayınlanan yeni bir araştırma zayıflama ameliyatlarının bazı kanser türleri açısından riski azaltırken, bazılarında ise risk oranını iki katına çıkarabildiğini ortaya koydu.
İngiltere’de 1997-2012 yılları arasını kapsayan hastane istatistikleri incelenerek yapılan araştırmada; zayıflamaya yönelik çeşitli mide operasyonları geçiren toplam 8 bin 794 obezite hastası ile ameliyat olmayan 8 bin 794 obezite hastasının durumları ele alındı.

KOLOREKTAL KANSER TEHLİKESİ
Zayıflama ameliyatı geçiren hastalarda, ameliyat geçirmemiş hastalara kıyasla hormona bağlı kanser (meme, endometriyal veya prostat kanseri) gelişme riskinin yüzde 77 oranında azaldığı görüldü. Özellikle mide bypass’ı ameliyatlarının hormana bağlı oluşan kanser riskini yüzde 84’e kadar gerilettiği kaydedildi. Ancak buna karşın zayıflama ameliyatı geçiren obezite hastalarında kolorektal kanser türlerine (kalın bağırsak kanserleri) yakalanma riskinin iki katından fazla arttığı tespit edildi. Daha önce yapılan bazı araştırmalar da obezite ameliyatlarının kolorektal kanser riskini artırabileceğini ortaya koymuştu. Ameliyat geçirmeyen hastalarda ise riskin sabit kaldığı belirlenmişti. Araştırmacılar; elde edilen bulguların daha iyi anlaşılabilmesi için ek çalışmalara da ihtiyaç olduğunun da altını çizdi. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz