Aile Hekimlerine neden ek ödeme verilmiyor?

Aile hekimlerinin her sıkıntılı konuda elini taşın altına koyarak çalıştığını ancak ek ödemeler konusunda diğer sağlık kuruluşlarından ayrı tutularak 12 ay yerine 3 ay şartlı ödeme yapıldığını belirten AHEF yetkilileri, 12 ay şartsız ödeme taleplerini tekrar tekrar vurgulayacaklarını açıkladı.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, ek ödemeyi kapsayan yönetmelik değişikliği ile sorunlarının çözülmediğini belirterek, ek ödemelerin şarta bağlanmasına ve tüm sağlık kuruluşlarında 12 ay şartsız ödenirken aile hekimlerine sadece 3 ay ödenmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen; “5 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Aile Hekimliği Ödeme Ve Sözleşme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle aile hekimlerinin taleplerinin karşılanmadığına, haklarının gözetilmediğine dikkat çekmek istiyoruz, sesimiz duyulsun istiyoruz” dedi.
Dr. Sezen “emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesi bizi son derece üzmüştür. Aile hekimliği çalışanlarına yapılacak ek ödemelerin Ağustos ayından itibaren hayata geçtiğinin ancak salgının Türkiye’de Mart ayında başladığının bir kez daha altını çizmek isteriz.“ Son 12 ayda tüm poliklinikler kapılarını kapatıp ülkenin sağlık sistemi Aile Hekimleri üzerine yüklenirken, aşılarını, gebelerini hiç aksatmadan takip ederken, aşılama çalışmalarında da şu anda aktif görev üstlenirken üvey evlat muamelesi gördüklerini söyleyen Dr. Özlem Sezen, canla başla çalıştıkları 12 ayın bir kalemde yok sayılmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.
Yönetmelik değişikliğinde yapılacak ek ödemenin pandeminin yayılımı ile ilgili şarta bağlanmasına itiraz eden AHEF, “İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflama şartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz. Bu durumu bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Yirmi yedi bin Aile Hekimi ve aile sağlığı çalışanının salgınla mücadele ettiğini hatırlatan Dr. Özlem Sezen sözlerine şunları ekledi. “Covid19 pandemisi boyunca salgınla yoğun bir şekilde mücadele ettik, iş güvenliği sağlığı hiçbir şekilde sağlanmazken, aile hekimleri olarak Covid19 aşılaması konusunda canla başla çalışıyoruz! Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.