AkzoNobel’den iklim değişikliği ile mücadelede öncü karbon azaltma hedefi

AkzoNobel, tüm değer zinciri için karbon azaltma hedefleri duyurarak bilime dayalı sürdürülebilirlik hedefleri belirleme taahhüdü doğrultusunda aksiyon alan ilk boya ve astar şirketi oldu. Şirket, kendi sürdürülebilirlik hedeflerini küresel ısınmayı sınırlamayı ve küresel sıcaklıklardaki artışın sanayi devrimi öncesi düzeylerin 1,5 derece üzerine çıkmamasını sağlamayı hedefleyen Paris anlaşması ile paralel hale getirdi. 

 

AkzoNobel, tüm tedarik zincirinin karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar 42 düşürmeyi hedefliyor (referans yılı 2020). Bu, şirketin kendi operasyonlarının yanı sıra müşterileri ve tedarikçileri gibi ortaklarının operasyonlarını da kapsayacak. Halen Bilime Dayalı Hedefler inisiyatifi (SBTi) tarafından resmen doğrulanan hedef, şirketin 2019 yılında hayata geçirdiği  İnsan. Gezegen. Boya. sürdürülebilir iş yaklaşımına daha da yüksek netlik ve ivme kazandıracak. 

 

AkzoNobel CEO’su Thierry Vanlancker, hedef belirlemenin çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu, ekiplerimizi global ölçekte mobilize etmeye ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için daha güçlü eyleme geçmeye hazırlandığımızın net bir işareti. Bıçak kemiğe dayandığında, herkes sıfır karbonlu bir geleceğe katkıda bulunanlar ile bulunmayanlar olarak ikiye ayrılacak. Yapabileceğimiz her şeyi yapmakta ve sektörümüzün en önde koşanları arasında yer alarak diğerlerine örnek olmakta kararlıyız.”

 

İnsan. Gezegen. Boya. yaklaşımı ile önemli mesafeler kat eden AkzoNobel, karbon emisyonlarını yarı yarına kesme ve 2030 yılına kadar şirketin operasyonlarında 100 yenilenebilir elektrik kullanımından oluşan iki kilit çevresel hedefinde planlananın ötesinde ilerliyor. Bu güçlü ilerleme sonucunda kısa süre önce AkzoNobel 2022 yılına kadar Avrupa’da sadece yenilenebilir elektrik ile çalışacağını duyurdu. 

 

“Karbon azaltma hedefimize ulaşmak için, kendi operasyonlarımızın da ötesine bakmamız gerekiyor,” diyen Vanlancker, şunları söyledi: “Dolayısıyla, daha düşük/sıfır karbonlu alternatiflere geçişte değer zincirimizdeki tüm ortaklarımızı teşvik ediyor olacağız. Ayrıca tüm sektörümüzü SBTi çerçevesinde taahhütte bulunmaya, kendi hedeflerini açıklamaya ve sektörümüze doğru şekilde örnek olmak konusunda bize katılmaya davet ediyorum.”

 

AkzoNobel iklim konusunda yaygın şekilde aksiyon alınmasında iş birliğinin kilit önemde olduğuna inanıyor. Bu çerçevede son olarak  CEO Thierry Vanlancker,  iklim değişikliği ile mücadeleye yardımcı olmak, ekonomik esneklik oluşturmak ve AB Yeşil Anlaşması’nı başarıya ulaştırmak üzere kurulan Avrupa CEO İttifakı adlı sektörler arası ortaklığın da üyesi oldu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 10 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir