Art Ankara Sekizinci Kez Kapılarını Açıyor

Share

ArtAnkara 8.ci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 9 Mart’ta davetli ön izleme ile kapılarını açıyor.

 

10-13 Mart tarihlerinde 10.00 – 20.00 saatleri arasında Ato Congresium da sanatseverlerin buluşma noktası olacak fuar 11.000m² alanda düzenleniyor. 102 katılımcının çatısı altında 33 ülkeden 1000’i aşkın sanatçının 4500 civarında sanat eserinin sergileneceği ArtAnkara paneller, söyleşiler, konserler, dinletiler, workshoplar, performanslar, projeler, defile ve sürprizlerle festival tadında bir organizasyona dönüşecek. 

 

ArtAnkara’da resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, dijital art, enstalasyon, kavramsal sanat eserlerinin sergileneceğini söyleyen Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül “2020 yılında fuarın ikinci gününde ilan edilen pandemi sonrası bir önceki yıla nazaran 65 oranında ziyaretçi kaybeden Fuar, 2021 yılında, 55 artışla 28.000 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu yıl da 3 yıl önceki ziyaretçi kitlesinin yakalanması hedeflenmektedir. İlk yıldan beri aynı yer ve tarihte aralıksız olarak gerçekleştirilen fuara bu yıl da Türkiye’nin tüm illerinden, komşu ve çevre ülkelerinden katılımcılar var” açıklamasında bulundu. 

 

Başkent sanata doyacak

 

9 Mart 10.00 – 20.00 arası davetli ön izlemenin yanı sıra saat 18.00 de açılış konuşmaları, ödül töreni ve açılış konseri gerçekleştirilecek. Geleneksel olarak her yıl üç kategoride verilen Onur Ödülleri bu yılda “Sanatçı Onur Ödülü”, “Sanata Katkı Onur Ödülü” ve “Kurum Onur Ödülü” açılış konuşmaları sonrasında sahiplerini bulacak. Açılış Konseri Ankara Kent Filarmoni Orkestrası Oda Müziği Grubu tarafından verilecek. Fuar sırasında gerçekleştirilecek 18 panel ve söyleşi ile sanat dünyasının farklı konuları paylaşılacak ve tartışılacak.

 

“Sanatın Savaşa Karşı Duruşu” paneli gazeteci yazar Deniz Zeyrek, Şükrü Küçükşahin ve milletvekili, emekli büyükelçi Aydın Adnan Sezgin tarafından 13 Mart Pazar günü saat 16.30 da , “Atatürk ve Sanat/Savaş ve Barış” konulu  söyleşi sanatçı yazar UPSD başkanı Bedri Baykam tarafından 12 Mart cumartesi günü saat 16.30’da,  “Tuvalin Ardındaki Tarih” sanatçı sanat yazarı Abidin Celal Binzet tarafından 11 Mart Cuma günü saat 18.00 de gerçekleştirilecek. Fuarın farklı mekanlarında 26 dinleti, workshop ve performans yer alacak.

 

Sanat piyasasını geliştirmek, güçlendirmek, galerilerin, sanatçıların, koleksiyonerlerin sanatseverlerin buluşma, paylaşma noktası olma hayaliyle ortaya çıkan ArtAnkara olumsuzlukların yoğun yaşandığı bir ortamda sanatın iyileştirici gücüne inanmakta ve önümüzdeki yıllarda komşu ve çevre ülkelerle birlikte uluslararası bir fuar olma yolunda ilerlemesini sürdürmeyi hedefliyor.

 

10 Mart saat 18.00 de “Dastara Altın Dokunuşlar Defilesi” Fırat Neziroğlu ve Didem Çapa tarafından hazırlandı. Fethiye Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Fethiye Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi tarafından üretilen dastar dokumaları farklı bir sunum ile sanat severlerin beğenisine sunulacak.

 

Angikad ve TOBB Etü Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından hazırlanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sokağı” Sergisi, Erhan Us un hazırladığı “Ataerkilled” sergisi, Prof. Nur Gökbulut ve Doç.. Dr. Özge Özdemir in hazırladığı “ikilem” sergisi, Kim Yong Moon tarafından hazırlanan “mascabal silk road” sergisi, Afsad tarafından hazırlanan “kontrast” sergisi, Tohumluk Vakfı tarafından hazırlanan “iklim değişikliği ve kadın”, Birleşmiş Milletlerin 2022 yılını “cam yılı” ilan etmesiyle birlikte hazırlanan cam sergisi Fuar süresince izlenebilecek.

 

Galerilerin yansıra sanatsal ürün üreten firmalar, sanat eğitimi veren kuruluşlar, müzeler, sanat ile ilgili dernek ve vakıflarda fuarda yer almakta kendilerini ve projelerini tanıtmaktadır.

 

Fuara giriş ücretli olup öğrenci bileti 25 TL tam bilet 50 TL’dir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir