Başka Bir Tıp Eğitimi Mümkün Mü ?

İstanbul Tabip Odası Tıp Öğrencileri Komisyonu yeni bir tartışma konusu başlattı. Komisyon tarafından düzenlenen “Başka Bir Tıp Eğitimi Mümkün mü?” başlıklı toplantıda konu masaya yatırıldı.

Stajyer ve İntörnlerin Görev Sınırları Belirlenmeli

Toplantı pandemi sürecinde tıp eğitiminde yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerle başladı. Öğrencilerin Covid-19 pozitif olmaları halinde eğitimlerinin aksamaması ve sınavlara giriş haklarının korunması konusunda fakülte yönetimlerinin gerekli adımları atması gerektiği belirtildi. Stajyer ve intörnlerin görev sınırlarının belirlenmesi, koruyucu ekipmanların sağlanması, barınma imkanı sunulması gerektiğinde ortaklaşıldı. Genel tıp eğitimi sürecinde öğrencilerin kendilerini edilgen hissettiğine vurgu yapıldı, yöntem mi içerik mi sorusuna cevap arandı. Katılımcılar genel olarak pratik eğitimin faydalarına değindi, kriterler hasta üzerinde somutlaştığında bilginin daha kalıcı hale geldiği vurgulandı. Toplantıda ayrıca öğretici-öğrenci arasındaki ilişkiye değinildi. Mevcut sınav sisteminin ve değerlendirme ölçütlerinin sorunları, ülkedeki sağlık sisteminin nasıl hekimler yetiştirmeyi hedeflediği ele alındı. Pratisyen hekimliğe bakış, uzmanlaşmanın zorunluluk olarak görülmesi, hekimliğin niteliksizleştirilmesi, hekimlerin proleterleştirilmesi tartışılan konular arasında yer aldı. Bugüne dek yapılan 3 toplantının değerlendirmelerinin yer aldığı bir sonuç bildirgesinin hazırlanmasına karar verildi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz