Çanakkale Destanı’nın izleri Diriliş’ten Kurtuluş’a Sergisi ile Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde

Share

Hisart Canlı Tarih Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünde, Çanakkale Destanı’nın eşsiz mirasını gözler önüne seren orijinal eserleri ile Çanakkale Müstahkem Mevkii Kumandanı Cevat Paşa gibi unutulmuş kahramanların hikâyelerini de yeni nesillere aktarıyor. 

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Anafartalar Kahramanı” ilan edildiği, Cihan Harbi’nin dönüm noktası olarak adlandırılabilecek Çanakkale Savaşları’nın 107. Yıldönümünde; Hisart Canlı Tarih Müzesi, Türk Askeri’nin Çanakkale’de yazdığı kahramanlık destanının nesiller boyu anlaşılabilmesi için koleksiyonunda yer alan eşsiz eserler ile ‘Diriliş’ten Kurtuluş’a’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Sergide unutulmuş kahramanların isimleri de gün yüzüne çıkarılıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin mimarlarından olan ve 18 Mart kahramanı olarak anılan Müstahkem Mevkii Kumandanı Cevat Paşa’nın şahsi tabancası ve tüfeği ile orijinal fotoğrafları ve yağlı boya tablosu da Hisart Canlı Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Çanakkale Savaşı’nın efsane kahramanlarından birisi olan ve 215 kiloluk top mermisini tek başına kaldıran Seyit Onbaşı’nın dioraması; yer üstünde olduğu kadar yer altında da devam eden savaşların canlandırıldığı Tünel Savaşları dioraması; tarihin en çetin ve aynı zamanda en centilmen çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Siper Savaşları dioraması; savaşın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi’nin Çanakkale Boğazı’na mayın döşemesini canlandıran diorama; İngiliz Goliath zırhlısını torpilleyerek batıran Muavenet-i Milliye torpidobotunun dioraması başta olmak üzere kahramanca verilen mücadeleler, 3 boyutlu canlandırmalarla ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

 

Çanakkale Destanı’na özel sergilenen eserler arasında Savaşın şiddetini yansıtan; mermi isabet etmiş asker postalı, cep saati ve metal paranın yanı sıra, süngüye isabet ederek ikiye ayrılan mermi çekirdeği, Nusret Mayın Gemisi süvarisi Kolağası Hakkı Beyin tabancası ve madalyası, Çanakkale Savaşı kahramanlarının orijinal şapka, üniforma, aksesuar ve objelerinin yanı sıra İngiliz, Fransız ve Anzak askerlerine ait objeler de Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonlarında yer almaktadır.

 

HİSART Canlı Tarih Müzesi

İstanbul, Çağlayan’da bulunan Hisart Canlı Tarih Müzesi, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşı gibi dünya tarihine etki eden medeniyet ve olaylara ait eşi benzeri olmayan binlerce askeri ve etnografik eserin yanı sıra bilhassa Osmanlı Padişahlarına ait kişisel eşyalara da ev sahipliği yapmaktadır.  

 

Hisart Canlı Tarih Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültürel mirasa ve sanat dünyasına katkıda bulunanlara verilen en prestijli ve değeri en yüksek ödül olan “Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 Özel Ödülü”nün de sahibidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir