Çocuklara Grip Aşısı Uyarısı !

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ruhi Günel, çocuklarda grip aşısının pandemi koşulları nedeniyle daha da önem kazandığını söyledi. Dr. Günel, eylül ayı sonuna doğru çocuk grip aşılarının yaptırabileceğini söyledi.

Kış sezonuna girilmesi ile çocuklarda grip vakalarında artışın beklendiği bir döneme girildiğini ifade etti. İzmir Özel Ata Sağlık Hastanesi’nde görevli Dr. Ruhi Günel, “Geçen sene pandemi nedeni ve evde kalmanın etkisi ile grip vakaları dünyada yüzde 90 oranında azalmıştı. Bu sene okulların açılması, toplu yaşam alanlarının açılmasıyla grip oranlarının artmasını bekliyoruz. Bu nedenle de özellikle kronik hastalığı olan, ve bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların grip aşışı yaptırmalarında fayda var” dedi. Öte yandan Covid salgını nedeni ile de grip aşısının yapılmasında fayda vardır dedi.

Grip aşısı ne zaman yapılmalı

Dr. Ruhi Günel, grip aşısının Eylül ayı sonu itibari yapılabileceğini belirtti. Grip aşısı 6 ay üzerinde herkese yapılabilir. 6-36 ay arasında yarım doz, 36 aydan büyüklere tam doz uygulanır. Ayrıca 8 yaş altında ve ilk kez aşı yapılacaksa 1 ay ara ile 2 doz yapılması gerkirken, 8 yaş üzerindeki herkese tek doz yapılmasının yeterli koruma sağlayacağını belirtti.

Kronik hastalığı olan kişilerde covid çok daha ağır seyrediyor. Bu yüzden alacağımız tedbirlerle kişiye yüklenen hastalıkları olabildiğince azaltmaya çalışmalıyız. Grip aşısı da bu anlamda çok önemli” diye konuştu.

Okul Çağındaki Kronik Hastalığı Olan Çocuklara Grip Aşısı Yaptırmalı

6 aydan büyük i herkese grip aşısı yapılabilebileceğini ifade eden Dr. Günel, “Özellikle okul çağında olan çocuklar risk altında ise, kronik hastalığı varsa, çevresinden covid virüsü kapma olasılığı yüksek ise bu gruba grip aşısı yapılmasının faydası var” dedi. Salgın hastalıklar nedeni ile hassas bir dönemden geçtiğimizi ifade eden Dr. Günel, kış dönemi hastalıkları ile covid hastalığının belirtileri karıştırılabileceğine dikkat çekti. Bu nedenle de çocuklaradaki ateş öksürük burun akıntısı karın ağrısı eklem kas ağrıları durumunda mutlak surette bir çocuk hekimine görünmekte fayda var.Yüksek olasılıkla aileye grip ya da üşüttüğünü söyleyeceğiz ama yapılan muayenede çocuğun covid olmadığını mutlaka kanıtlamamız lazım. Özellikle okula giden çocuklar için söylüyorum, ateş olduğu takdirde çocuğun izole edilmesi ve hekime refere edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Grip aşısı kimlere yapılmamalı

Dr Günel, özellikle 6 aydan küçük bebeklere, gebeliğin ilk 3 ayındakilere ve yumurta alerjisi olanlara grip aşısı yapılmaması gerektiğinin altını çizdi.


Etiketler: 3 okunma Kaynak: Urfa Yaşam


Etiketler: 14 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir