Eğitim Harcamaları Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019 Türkiye’de eğitim harcamaları 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 21,6 artarak 214 milyar 637 milyon TL oldu.

Tüik’den alınan verilere göre 2019 yılında gerçekleşen eğitim harcamaları geçtiğimiz yıllara kıyasla yüzde 21 artarak 214 milyar 637 milyon liraya yükseldi. Yükselişte olan eğitim harcamalarında, yüzde 27 ile okul öncesi ve yüzde 24 ile ortaöğretim düzeyi zirvede yer alıyor. TÜİK, tarafından gerçekleşen araştırmaya göre eğitim harcamalarının yüzde 72’si devlet tarafından finanse edildi. Eğitim harcamaları içerisinde hane halklarının yaptığı harcamaların payı ise yüzde 20 oldu. Devlet kurumları en büyük eğitim harcamasını yükseköğretime yaparken, 51 milyar 50 milyon lira yükseköğretim, 38 milyar 877 milyon lira ortaöğretim oluşturdu. Özel kurumlarca yapılan harcamaların ise 20 milyar 527 milyon lira ortaöğretim, 14 milyar 352 milyon lira yükseköğretime yapıldı. Devlet tarafınca öğrenci başına eğitim harcaması 9 bin 790 liraya yükseldi. Öğrenci başına en çok harcama yükseköğretime yapıldı. Eğitim düzeylerine göre değerlendirildiğinde, 2018 yılında öğrenci başına harcamanın en yüksek olduğu eğitim düzeyi 16 bin 248 lira ile yükseköğretim olurken, Öğrenci başına harcamanın en çok arttığı eğitim düzeyi ortaöğretim olarak belirlendi. Hemen ardından yüzde 22’lik bir artışla ortaokul takip etti. (BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz