EÜ Etnografya Müzesi’nde “Ebrularla Raks” Sergisi

Share

Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Ebrularla Raks-Ebrulu Kolaj Sergisi EÜ Etnografya Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergide Grafik Sanatçısı Orhon Saraç ve Ebru Sanatçısı Nuri Pınar’ın eserleri yer aldı.

 

Sergi isminin neden "Ebrularla Raks" olduğuna açıklık getiren Grafik Sanatçısı Orhon Saraç, "Bunlar aslında birçok ebrunun birleşimiyle bir araya gelen çalışmalar. Baktığınız zaman ortada tek bir ebru yok, birden fazla ebru çalışması var, bir nevi ebruların dansı. İsmi ne olabilir diye düşündük ve ‘Ebrularla Raks’ ismini koymaya karar verdik’’ diye konuştu.

 

Sergilenen eserleri on yıllık bir süreçte bitirildiğini dile getiren Saraç, “Geçen yıl Bodrum’da açtığım ilk serginin etkisinde kaldım ve ikinci bir sergi açmanın heyecanını bugün yaşıyorum. Bu heyecanımı paylaşan Ege Üniversitesi ailesine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sergide yer alan çalışmaların birçoğunun kendi tasarımları olduğunu vurgulayan Saraç, "Kendi tasarımlarımın dışında kullanılan motifler ise tarihi yapıların zemin mozaiklerinden esinlenilerek gerçekleştirildi. Belki de ebru ve mozaik gibi iki kadim sanatın buluştuğu bu sergi Türkiye'de ilk olabilir" dedi.

 

Sanatseverlerini bekleyen “Ebrularla Raks” sergisi 10 Nisan tarihine kadar EÜ Etnografya Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir