Share

Hip-Hop ve Çağdaş Dans Hayatın Kaosuna Karşı: Rubberband 25-26 Mart’ta CRR’de!

Hip-hop ve çağdaş dansı harmanladığı kendine has tekniğiyle adından söz ettiren koreograf Victor Quijada, dokuz dansçıdan oluşan grubu Rubberband ile İstanbul’a geliyor. Kanadalı dans grubu Rubberband, Quijada'nın “Ever So Slightly” isimli koreografisiyle 25 ve 26 Mart’ta CRR’de sanatseverlerle buluşacak.  

 

Ever So Slightly, günlük yaşamda insanları rahatsız eden kışkırtıcı ve yıpratıcı olaylara karşı kişilerin geliştirdiği davranış mekanizmasını ve refleksleri araştıran bir çalışma. Sakin ve dirençli olmaya özenen insanların sorduğu “Gürültünün ve saldırganlığın yerinin olmadığı bölgeye nasıl ulaşılır?” sorusunun cevabı aranıyor. Koreografisinde incelik, vahşet, ustalık ve yüksek gerilim içeren hareketleri aynı anda sergileyen koreograf; aciliyet, isyan, kaos ve kaçışı içinde barındıran enerjiyi izleyiciye aktarıyor.  

 

130-100-70 ve 50 TL olan etkinlik biletleri CRR Gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

Hip-hop ve Çağdaş Dans Arasında Bir Koreograf Victor Quijada

Koreograf Victor Quijada’nın dansla tanışması hip-hop kültürünün yükselişte, breakdansın moda olduğu 80’li yıllara rastlıyor. Okuldan sonra sokak köşelerinde ve garajlarda dans etmeye başladığını söyleyen Quijada, ilerleyen zamanlarda yedek dansçı olarak rap turnelerine katılmaya başlamış. Rubberband (Lastik Band) ismi Quijada’ya dans tarzından dolayı verilmiş. 

 

Kübizm, minimalizm, soyutlama ve postmodernizm etkisinde kalan koreograf, danslarında geleneksel ifadeye de yer veriyor. Bugün ulaştığı noktada dansını “Çok farklı yaklaşımlar arasında bir köprü” olarak niteliyor.

 

Birçok filmde yönetmen, dansçı ve dramaturg olarak çalışan Quijada; Elton John "Blue Wonderful" ve k-os "Man I Use to Be" müzik videolarının da koreografisini yaptı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı