Share

İzmir Üniversite Şube Yönetim Kurulu Üyesi İçin Açılan Dava Sonuçlandı

İzmir Üniversite Şube yönetim kurulu üyesi Türk Sağlık-Sen şubesi tarafından sağlık çalışanlarının sorunları ve talepleri ile ilgili geçekleştirilen hastane içindeki basın açıklamasına katılması, başhekimlik önünde slogan atması nedeniyle verilen kınama cezasının iptali için sendika tarafından açılan dava sonuçlandı.

Geçtiğimiz günlerde sağlık çalışanlarının sorunları için basın açıklamasına katılan ve başhekimlik önünde slogan atan İzmir Üniversitesi Şube Yönetim Kurulu Üyesi hakkında kınama cezası verilmişti. Türk Sağlık-Sen bu alınan karar için itirazda bulunarak cezanın kalkmasını talep etti. Talep doğrultusunda kurul üyesi için verilen kınama cezasının kalkmasına karar verildi.

İzmir Üniversite Şube Yönetim Kurulu Üyesi İçin Açılan Dava Sonuçlandı

CEZA İPTALİ GERÇEKLEŞTİ

Türk Sağlık-Sen Yaptığı açıklamada; Davayı görüşen İzmir 4. İdare Mahkemesi verdiği kararda sendikaların kendi üyelerinin menfaatlerinin korunmayı amaçladığı, bu amaçla örgütlendiklerine dikkat çekildi. Kararda bireylerin sendika hakkı çerçevesinde dile getirdiği bazı görüşler veya bunların dile getirilme biçimi yetkili makamların gözünde kabul edilemez olsa da dahi, ifade, örgütlenme ve sendikal özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbirlerin demokrasiye hizmet edemeyeceği hatta tehlikeye düşüreceğine vurgu yapıldı. Mahkeme dava konusu eylemde sendikal hakkın kullanıldığına karar vererek bu yönde daha disiplin cezası verilmesine konu “kurumun huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak” hükmüne girmediğine dikkat çekti. Kınama cezası ile ilgili işlemin iptaline karar verdi.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

You may also like...